Soud v Brně snížil expolitikovi Otradovcovi trest za podvod

foto Soud, soudní síň, právo, zákon - ilustrační foto

Brno - Krajský soud v Brně dnes snížil trest bývalému politikovi Tomáši Janu Otradovcovi (dříve TOP 09), který pomohl získat seniorovi z Vídně pozemek v brněnských Pisárkách a pak ho neoprávněně převedl na sebe. Otradovec za podvod dostal dva roky vězení podmínečně odložené na 2,5 roku, původně mu soud prvního stupně loni v červenci vyměřil 2,5 roku vězení s odkladem na tři roky. Otradovec vinu popírá a tvrdí, že vše bylo vykonstruované.

Proti loňskému rozhodnutí městského soudu podali odvolání jak Otradovec, tak státní zastupitelství. Krajský soud dnes rozhodnutí Městského soudu v Brně zrušil a sám Otradovcovi udělil trest s nižšímu lhůtami o půl roku. Oproti městskému soudu mu ale uložil peněžitý trest 50.000 korun. Soud navíc vycházel z jiného znaleckého posudku ohledně ceny pozemku. Na cenu pozemku bylo více posudků. Soud prvního stupně vycházel z ceny 2,8 milionu, odvolací soud z ceny 1,2 milionu z posudku, který si nechal vypracovat Otradovec. Soudkyně Halina Černá uvedla, že Otradovec řekl Bilkovi, že má pozemek cenu 800.000, přestože věděl, že tehdy byla cena nejméně 1,2 milionu korun. Muži navíc nabídl jen kolem 300.000 korun.

Krajský soud se případem zabýval už podruhé. V minulosti podmínku danou městským soudem zrušil a požadoval po soudu prvního stupně doplnění dokazování. Městský soud pak po doplnění dokazování rozhodl stejně jako poprvé.

Otradovec podle obžaloby před lety kontaktoval ve Vídni Georga Bilka, kterému je dnes 95 let. Nabídl mu pomoc při vyřízení dědictví po rodičích ohledně pozemku v Pisárkách. Senior mu dal plnou moc, aby ho pro vyřízení dědictví zastupoval před úřady. Otradovec pozemek blízko svého bydliště pomohl Bilkovi získat. Potom ho ale na základě plné moci převedl na sebe darovací smlouvou. Senior s převodem nesouhlasil, podal trestní oznámení pro podvod a žalobu o určení vlastnictví. Otradovec a Bilek vedli o zahradu i civilní řízení. Už dříve se obě strany dohodly, že pozemek bude napsaný zpět na Bilka.

Otradovec v minulosti ukončil členství v TOP 09. Zdůvodnil to tím, že nechce stranu poškozovat, přestože se cítí nevinný. V roce 2017 také rezignoval na mandát zastupitele městské části Brno-střed.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď