Soud uznal vinným muže obžalovaného z vraždy britského poslance Amesse

foto Obrázek zavražděného britského poslance Davida Amesse u oltáře v kostele během vigílie. 

Londýn - Britský soud dnes shledal 26letého Aliho Harbiho Aliho vinným z vraždy britského konzervativního poslance Davida Amesse. Muž politika loni na podzim ubodal během setkání s voliči. Informovala o tom agentura Reuters, podle které soud shledal muže vinným i z přípravy teroristického činu.

Fotogalerie

Šestadvacetiletý Brit somálského původu poslance Amesse několikrát bodnul při setkání s voliči v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex, které Amess v britském parlamentu zastupoval téměř 40 let. Ali při posledním soudním slyšení uvedl, že politika napadl, protože hlasoval pro letecké útoky v Sýrii v letech 2014 a 2015. Obvinění z vraždy a přípravy teroristického útoku ale odmítal.

Podle prokurátorů byl Ali "odhodlaným, fanatickým a radikalizovaným islamistickým teroristou". Muž při minulém přelíčení vyjádřil "hlubokou lítost" nad tím, že se mu nepodařilo připojit se k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Prokurátoři Aliho obvinili, že plánoval i další útoky, jejichž terčem měli být také člen britské vlády Michael Gove nebo konzervativní poslanec Mike Freer. Soud muže shledal vinným i v tomto bodě obžaloby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď