Soud uložil zakladateli esoterické školy za znásilnění 7,5 roku

foto Krajský soud - budova, sídlo - ilustrační foto.

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil zakladateli esoterické školy Poetrie, šestačtyřicetiletému Jaroslavu Dobešovi, 7,5 roku vězení. Jeho blízká spolupracovnice, třiačtyřicetiletá Barbora Plášková, dostala rovněž trest 7,5 roku. Soud dvojici shledal vinnou ze znásilňování studentek školy, a to v šesti případech. Oběma hrozilo pět až 12 let vězení. Stíháni jsou jako uprchlí. Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se k němu nevyjádřila, obhájce Dobeše se odvolal, obhájce Pláškové si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Státní zástupkyně požadovala pro obžalované trest při horní hranici sazby. Jejich obhájci žádali zproštění obžaloby. "Jsme překvapení, že dnes bylo ukončeno dokazování. Soudkyně nám neumožnila to, abychom verifikovali výpovědi poškozených, abychom nabídli svědky obhajoby. Nejsme s tím spokojeni, určitě se budeme odvolávat," řekl novinářům Dobešův obhájce Michal Krčma.

Dobeš, známý jako "guru Jára", podle obžaloby ženy na různých seminářích "odháčkovával". Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, jež v nich zanechali sexuální partneři a jež jim znemožňovaly žít plnohodnotný život. Dobeš tyto takzvané háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Klientky školy o této metodě s delším časovým předstihem nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci i vícedenních seminářů, aniž věděly, jak metoda probíhá. Některé se bránily, většina z nich však po úvodním dechovém cvičení nebyla schopná ovládat své tělo a reagovat. Lektorky školy v čele s Pláškovou dívky většinou stimulovaly na pohlavních orgánech a řídily dechové cvičení, poté se objevil Dobeš a zpravidla vykonal na ženách krátkou soulož. "Obžalovaná Plášková byla duševně závislá na obžalovaném Dobešovi," řekla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Podle obžaloby se případy děly v letech 2004 až 2007. U některých žen se pak projevila posttraumatická stresová porucha. Semináře se konaly např. v domu ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku. "Odháčkováním" podle spisu prošlo asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné nikoliv.

Dobeš byl podle svědkyň ve své komunitě ctěn a obdivován. Jen on byl prý schopen provést údajné "odháčkování". Hodně cestoval, v Česku se objevoval občas. V zahraničí je stejně jako Plášková i nyní. U soudu je zastupovali obhájci, podle nichž ženy věděly, co je čeká, a nešlo tak o trestný čin. Škola nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií.

Zlínský krajský soud potrestal Dobeše za znásilňování studentek školy už v roce 2014 deseti lety vězení. Plášková dostala 9,5 roku. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a projednávání případu vrátil do Zlína. V úterý a dnes před soudem vypovídaly některé poškozené, svědci a znalci.

V květnu 2015 byli Dobeš s Pláškovou zadrženi na Filipínách, kde jsou nyní v imigračním detenčním zařízení. Filipínské úřady sice oběma zamítly žádost o udělení náboženského azylu, Dobeš s Pláškovou se však proti jejich rozhodnutí odvolali. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 17. ledna 2019

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď