Soud snížil muži trest z 20 let na šest let za činnost u proruských separatistů

foto Lukáš Nováček, který si má odpykat 20 let vězení za to, že se zapojil do bojů separatistů na Ukrajině, čeká 11. ledna 2022 na začátek odvolacího jednání u Vrchního soudu v Praze.

Praha - Odvolací soud dnes zmírnil z 20 let na šest let vězení trest Lukáši Nováčkovi, který se zapojil do činnosti proruských separatistů na východní Ukrajině. Neprokázalo se totiž, že muž se tam přímo zúčastnil bojů. Soudci proto sedmadvacetiletého opraváře z Karlovarska uznali vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, nikoliv také z teroristického útoku. Verdikt je pravomocný.

Fotogalerie

Podle rozsudku se Nováček nechal od separatistů vystrojit, vyškolit, vyzbrojit a zapojil se do týlové činnosti jejich složek. Mladík přiznal, že se v červenci 2015 vypravil přes Rusko na Ukrajinu a pobýval tam půl roku v kasárnách separatistů. Odmítl ale, že se aktivně účastnil vojenských úkolů. Tvrdil, že pracoval zejména v kuchyni, také prý opravoval školu a nemocnici a odklízel trosky po bombardování. V lednu 2016 přejel do Moskvy, na české ambasádě požádal o vydání pasu a odcestoval zpět do Česka.

Muž u soudů uváděl, že do Doněcka přicestoval za dívkou, se kterou se seznámil přes internet. Její známí mu podle něj nabídli místo u doněcké armády, on ale přistoupil jen na práci civilního zaměstnance, aby si vydělal peníze. Odvolacímu senátu dnes sdělil, že provedl mladickou nerozvážnost. “Kdybych v té době věděl, že je to brané jako terorismus - to nikde nebylo řečený - tak bych tam nikdy na popud bývalé přítelkyně nenastoupil,” prohlásil.

Při odchodu z jednací síně ale řekl novinářům, že jeho proces je politický s že souvisí s tvrzením, že ruská zpravodajská služba GRU stála za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích. "Do té doby, než se to řeklo, všichni ti kluci, co tam (na východní Ukrajině) jsou, dostávali podmínku," tvrdí.

Obžaloba uváděla, že mladík působil v rozvědce, ve strážní službě i jako hlídka a že bojoval s ukrajinskými jednotkami, které bránily svrchovanost a územní celistvost své země. Jako důkaz sloužily jeho fotografie v uniformě a se zbraněmi či konverzace na sociálních sítích. Nováček je ale vysvětloval tím, že jenom "machroval" a "frajeřil" a že snímky zachycující boje si ve skutečnosti stáhnul z internetu.

Tuto obhajobu se podle předsedy odvolacího senátu Martiny Zelenky nepodařilo vyvrátit. "Neexistuje žádný konkrétní jednoznačný důkaz, že se skutečně zúčastnil bojů. (...) Vychloubačné a chvástavé projevy vskutku nemusí být v souladu s realitou, zrcadlí jeho nevyzrálou osobnost. Má velmi silnou potřebu uznání," řekl soudce o Nováčkovi.

Mladík na Ukrajině poskytl rozhovor televizi, ve kterém tvrdil, že se zúčastnil bojů. Dnes řekl, že to udělal pro peníze a ve vypůjčené uniformě, odpovědi mu podle něj televizní štáb nadiktoval předem. "Mně tam pořád někdo kradl výplatu, takže jsem neměl peníze," podotkl. Připustil také, že se přihlásil do rozvědky - podle něj ale nikoliv z bojových důvodů, ale proto, že její členové měli různé výhody.

Za teroristický útok ve prospěch zločinecké skupiny Nováčkovi hrozilo až 26 let a 8 měsíců vězení. Plzeňský krajský soud mu původně uložil dvacetiletý trest, který navrhoval státní zástupce Martin Bílý. Za účast na organizované zločinecké skupině mohl nyní Nováček dostat trest v rozmezí tří až 12 let.

Nováčkův obhájce žádal zproštění obžaloby, případně to, aby soud skutek kvalifikoval jako službu v cizích ozbrojených silách, na kterou dopadá nižší sazba. "Můj klient je právní laik. Nemohl tušit, že území Doněcka a Luhanska není republikou a že armáda není armádou," řekl právník. To ale soudci odmítli, podle nich česká média už dříve politickou situaci na Ukrajině dostatečně popisovala.

České soudy už řešily více případů spojených s boji na Ukrajině. Bělorusovi Alexeji Fadějevovi uložily 21 let odnětí svobody, uprchlému Martinu Kantorovi o rok méně. Minulý týden pražský městský soud nepravomocně potrestal 21 lety vězení bývalého vojáka, uprchlého Martina Sukupa. Zelenka k tomu dnes podotkl, že u mužů odsouzených za teroristický útok obžaloba obsahovala konkrétnější popis činnosti, kterou pro separatisty vykonávali, než v případě Nováčka.

Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Proruští separatisté tam vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď