Spor kvůli opravě domu U Černé Matky Boží bude nadále řešit soud

foto Dům u Černé Matky Boží v Praze (na archivním snímku z 28. srpna 2012).

Praha - Vleklý spor o úhradu rekonstrukce pražského kubistického domu U Černé Matky Boží nekončí. Odvolací soud seychelské firmě WBC Capital pravomocně přiznal 3,5 milionu korun s úroky od Státního fondu kultury (SFK). Zároveň zrušil rozhodnutí, podle nějž firma neměla nárok na zbylých 56,5 milionu. Tuto část sporu vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání.

Kubistickou památku na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu opravila v první polovině 90. let společnost Konstruktiva, která později zkrachovala. Pohledávku vůči Státnímu fondu kultury od ní odkoupila WBC, a to za 4,3 milionu. Fond poté zažalovala o 81,6 milionu korun, což i s úroky z prodlení celkově představovalo zhruba 300 milionů korun. Nárok na 21,6 milionu následně soudy zamítly a nyní zbývá vyřešit otázku zbylých 60 milionů.

Odvolací pražský městský soud se s Obvodním soudem pro Prahu 6 shoduje na tom, že SFK se na úkor Konstruktivy bezdůvodně obohatil a že toto bezdůvodné obohacení musí vydat. Problematické je ovšem stanovení výše obohacení, jež se odvíjí od toho, nakolik rekonstrukce památku zhodnotila. Poslední verdikt se opíral o posudek znaleckého ústavu Profi-ten, který však nyní odvolací soud označil za částečně nesprávný.

"Strana žalující (WBC Capital) důvodně namítla, že znalecký ústav vycházel při výpočtu z právních předpisů, které byly účinné až od listopadu roku 1994," uvedl předseda odvolacího senátu Jan Klášterka s tím, že výpočet se měl správně řídit dřívějšími předpisy účinnými v době rekonstrukce. Obvodní soud tak bude muset nechat vypracovat doplněk k stávajícímu posudku, případně zadat jinému ústavu zhotovení posudku revizního.

Klášterkův senát dal za pravdu i další námitce WBC Capital, která se týkala úroků z prodlení. Podle obvodního soudu se měly počítat od roku 2002. Firma ovšem upozornila na to, že fond se o vymáhaném nároku dověděl už o tři roky dříve, kdy prokazatelně nahlížel do spisu a měl možnost se seznámit s obsahem podané žaloby.

Podle posudku Profi-tenu vykazovala rekonstrukce vady, a to zejména zatékání do proskleného zastřešení domu. Znalec proto vyčíslil zhodnocení na 19 milionů korun. K přiznané částce 3,5 milionu pak soud dospěl odečtením pohledávky fondu spočívající v prostředcích, které Konstruktiva získala v letech 1993 až 1996 z pronájmu Domu U Hybernů.

Kdo je koncovým vlastníkem seychelské společnosti WBC, není zřejmé. Média firmu v minulosti spojovala s miliardářem Petrem Speychalem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď