Soud prodloužil bývalému novináři Safronovovi vazbu do března

foto Ilustrační foto - Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého ruské úřady podezírají ze spolupráce s českou rozvědkou.

Moskva - Moskevský soud prodloužil do 7. března vazbu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Právní obhájce obviněného uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. Informují o tom agentury. Safronov vinu popírá.

Soud zasedal za zavřenými dveřmi, novináři do sálu neměli přístup, uvedl server listu Kommersant s tím, že rozhodnutí soudu si mohly vyslechnout přítelkyně a sestra Ivana Safronova. Agentura TASS už na začátku září u předchozího prodloužení vazby napsala, že soud tehdy jednal za zavřenými dveřmi, protože na případ se vztahuje utajení.

"Jak se může cítit člověk, který je obviněný ze spáchání obzvláště závažného zločinu, když je nevinný? A navíc, který nechápe, z čeho je obviněn?" odpověděl dnes Safronovův advokát Ivan Pavlov na dotazy novinářů, v jakém stavu je jeho klient. Obhájce upozornil, že vyšetřovatelé stále neuvedli, jaké mají proti Safronovovi důkazy, a na dnešním soudním jednání podle něj nepředložili žádné nové informace. Kommersant dnes připomněl, že vyšetřovatelé dosud nevysvětlili podrobnosti obvinění.

Podle Pavlova se za Safronova zaručilo 388 lidí, aby nemusel být ve vazbě, mimo jiné šéfredaktoři listů Vedomosti či Kommersant.

Bývalého novináře Safronova, který se letos v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos, zatkla v červenci ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že muže v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předávat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy. FSB dále tvrdí, že případ nesouvisí s novinářskou prací obviněného.

Safronov, který před svým působením v Roskosmosu pracoval v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější práci novináře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 -4°C

Celá předpověď