Soud potvrdil manželům Blatným tresty za činy kvůli exekutorům

foto Ilustrační foto - Manželé Hana (vlevo) a Vojtěch (vpravo) Blatní stanuli 25. dubna 2019 před krajským soudem v Brně. Dvojice se v červnu 2018 zabarikádovala v rodinném domě v Kobylí na Břeclavsku poté, co muž hrozil plynovou pistolí exekutorovi.

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil manželům Haně a Vojtěchovi Blatným z Kobylí na Břeclavsku tresty ve výši čtyř a 18 let. Podle rozsudku se zamkli před exekutory v domě a pustili plyn. Kromě násilí proti úřední osobě a obecného ohrožení je muž odsouzen také za pokus vraždy. Odvolací soud mu však zpřísnil kvalifikaci s tím, že šlo o pokus vraždy na více osobách. Dům chtěl totiž podle obžaloby zapálit i s policisty.

"Vyhověli jsme odvolání státního zástupce a zpřísnili jsme právní kvalifikaci u obžalovaného Blatného. Vycházeli jsme z judikatury Nejvyššího soudu v tom, že jeho jednání je třeba kvalifikovat jako pokus vraždy na více osobách, když toto jednání není podřaditelné pod jednání obecného ohrožení," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik. Muži hrozilo 15 až 20 let, ženě maximální trest osm let vězení. V obou případech výši trestů soud ponechal s tím, že jsou přiměřené.

Incident se stal v červnu 2018. Manželé Hana a Vojtěch Blatní se v domě zamkli, když do něj chtěli vstoupit exekutoři s policistou kvůli nařízené exekuci. Muž na ně po konfliktu u vstupních dveří podle obžaloby namířil plynovou pistoli, a donutil je tím k útěku. V domě pak muž po domluvě s ženou podle rozsudku odmontoval přívodní plynové trubky ke spotřebičům v šesti místnostech, otevřel i kohout propan-butanové lahve, dům chtěli výbuchem zničit. Na místo dorazila policejní zásahová jednotka a vyjednavač.

Vyjednávání úspěšné nebylo, jednotka proto vpadla do domu. Muž podle obžaloby třináctkrát vystřelil, aby plyn vznítil, pak i zkoušel škrtat zápalkou, neuspěl ale kvůli nízké koncentraci plynu. Podle důkazů však vše svědčí o snaze obžalovaného dosáhnout úmrtí zasahujících lidí.

Oba obžalovaní se proti původnímu rozsudku odvolali. Žena již dříve uvedla, že kromě sebe ohrozit nikoho jiného nechtěli. Blatný se hájil tím, že má výpadky paměti. Manželé jsou v invalidním důchodu. Nemovitost podle jejich výpovědi původně patřila synovi, on na ně prý chtěl převést úvěr na dům. Podle manželů ale naletěli podvodníkům a nemovitost byla převedena kupní smlouvou na jiné lidi, proti čemuž se neúspěšně bránili u soudu.

Jednání se dnes u olomouckého vrchního soudu konalo i navzdory omezením kvůli šíření nákazy koronavirem. Vrchní soud funguje dál, ale přijal řadu bezpečnostních opatření. V Olomouci okresní i krajský soud dosavadní nařízení zrušil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď