Vyšetření dokumentů zabavených Trumpovi zůstane v rukou FBI, určil soud

foto Ilustrační foto - Stránky z dokumentu ohledně vyšetřování Donalda Trumpa FBI vydané ministerstvem spravedlnosti USA 30. srpna 2022.

Washington - Americký odvolací soud ve čtvrtek zrušil rozhodnutí soudu o jmenování zvláštního zmocněnce, který by prověřil dokumenty zabavené Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v domě bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP.

Soud se sídlem v Atlantě tím rozhodl ve prospěch amerického ministerstva spravedlnosti, které chce, aby dokumenty zabavené letos v srpnu v Trumpově floridské rezidence Mar-a-Lago zkoumali vyšetřovatelé. Naopak exprezident požadoval ustanovení zvláštního zmocněnce, což by vyšetřovatelům nejméně po dobu této kontroly znemožnilo přístup k dokumentům.

"Zákon hovoří jasně. Nemůžeme mít ustanovení, které by umožňovalo komukoliv, kdo čelí příkazu k prohlídce, blokovat vládní vyšetřování po provedení takového příkazu," uvedl soud.

Trump se nyní podle AP podle všeho odvolá k nejvyššímu soudu, který má konzervativní většinu. Jde o další z řady vleklých soudních sporů, kterým exprezident čelí.

Na začátku srpna FBI z Trumpova sídla Mar-a-Lago odnesla 11 souborů dokumentů podléhajících různému stupni utajení. Vyšetřovatelé zkoumají, kdo všechno měl k utajeným dokumentům přístup a jestli si exprezident některé neponechal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď