Soud odsoudil Rusko za selhání ve vyšetřování vraždy Politkovské

foto Ilustrační foto - Několik stovek lidí si 7. října v centru Moskvy připomnělo čtvrté výročí vraždy ruské novinářky Anny Politkovské. Vraha známé kritičky Kremlu ani objednavatele vraždy se dosud nepodařilo dopadnout.

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes odsoudil Rusko za to, že řádně nevyšetřilo případ vraždy ruské novinářky a známé kritičky Kremlu Anny Politkovské. Ruské úřady podle soudu neučinily dost, aby našly osobu či osoby, které si smrt Politkovské objednaly. Rusko musí rodině novinářky zaplatit odškodné ve výši 20.000 eur (přes 500.000 Kč).

Soud uvedl, že v případu došlo k porušení článku 2 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o právu na život. "Soud zjistil, že zatímco úřady nalezly a odsoudily skupinu mužů, kteří přímo provedli nájemnou vraždu Politkovské, nepodařilo se jim podniknout přiměřené vyšetřovací kroky, aby nalezly osobu či osoby, které vraždu přikázaly," napsal soud ve svém tiskovém prohlášení. Dodal, že soudní proces rovněž trval příliš dlouho.

Stížnost ke štrasburskému soudu podaly matka, sestra a dvě děti zavražděné Anny Politkovské. Soud nyní nařídil Rusku, aby jim zaplatilo odškodné.

Politkovská se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, které nebyly po chuti ruskému vedení. Vrah ji zastřelil 7. října 2006, v den čtyřiapadesátých narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina. Dva hlavní pachatele vraždy soud v roce 2014 poslal na doživotí do vězení, objednavatel činu ale doposud znám není.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 5:00 5°C

Celá předpověď