Soud odmítl zatknout exprezidenta Porošenka viněného z velezrady

foto Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko hovoří se svými příznivci před soudní budovou v Kyjevě 17. ledna 2022.

Kyjev - Soud v Kyjevě dnes odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy Kč) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Před budovou soudu v Kyjevě se před dnešním zahájením líčení strhla menší potyčka mezi policií a Porošenkovými stoupenci. Podle serveru deníku Ukrajinska pravda přišel exprezidenta podpořit mimo jiné bývalý český diplomat a někdejší eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

Podle kritiků je Porošenkův případ neuváženým odváděním pozornosti v době, kdy se Ukrajina připravuje na ruskou invazi, k níž by podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena mohlo dojít "ve velmi brzké době".

Bohatý podnikatel Porošenko byl zvolen do čela prozápadní ukrajinské vlády v roce 2014 poté, co demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Zelenskyj porazil Porošenka ve volbách v roce 2019, když slíbil vypořádat se s korupcí a vlivem oligarchů v zemi. Porošenko, jenž vlastní čokoládovny Rošen a několik televizních stanic, je v současné době členem parlamentu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď