Soud nepustil z vazby Kaláška stíhaného v kauze Brna-středu

foto Ilustrační foto - Kriminalisté obvinili v noci na 8. března 2019 devět lidí v souvislosti se čtvrteční razií na radnici městské části Brno-střed. Budova radnice v Dominikánské ulici (na snímku) je uzavřená i dnes, na dvoře stálo policejní auto. Na bráně přibyla informace, že na podatelnu mohou lidé vyrazit do Měnínské ulice.

Brno - Městský soud v Brně dnes nechal ve vazbě podnikatele Petra Kaláška stíhaného po březnové razii na radnici městské části Brno-střed. Novinářům o rozhodnutí soudu řekl státní zástupce Radek Mezlík. Ve vazbě kvůli podezření na manipulaci se zakázkami zůstává ještě expolitik Jiří Švachula (dříve ANO). Vazbu už dřív opustili bývalý místostarosta Brna-Ivanovic Petr Liškutin (dříve ANO), který pracoval jako vedoucí investičního odboru Brna-střed, a podnikatelé Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka.

"Je nebezpečí, že by obviněný uprchl nebo se skrýval. Rozhodnutí soudu je odůvodňováno zejména tou vysokou sazbou 10,5 až 16 roků, kdy Ústavní soud konstatuje, že už ohrožení osmiletým trestem samo o sobě zakládá důvod vazby," uvedl Mezlík.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila v březnu. Policie tehdy obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Později obvinila desátého muže. Pět šlo do vazby.

Skupina si podle policie dohromady rozdělila úplatky asi za 17 milionů korun, z toho Švachulovi šlo podle kriminalistů asi devět milionů. Server iRozhlas.cz dnes uvedl, že podle usnesení o zamítnutí Švachulovy žádosti o propuštění z vazby ukrýval Švachula peníze z úplatků i v Turecku. Podle vyšetřovatelů je měl jako pojistku, kdyby ho začala vyšetřovat policie. Švachula se z vazby nedostal, soud koncem srpna rozhodl, že v ní zůstane.

Kriminalisté se při zátahu zajímali především o zakázky investičního odboru z minulého volebního období, kdy byl Švachula místostarostou Brna-středu a měl na starosti investice. V nynějším volebním období byl radním. Zastupitelstvo Brna-středu ho ale kvůli kauze odvolalo a vzdal se mandátu, hnutí ANO ho společně s Liškutinem vyloučilo a od případu se distancovalo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď