Soud nařídil Trumpově vládě vydat plné znění Muellerovy zprávy

foto Ilustrační foto - Částečně začerněná práva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou rolí v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Washington - Odvolací soud ve Spojených státech dnes nařídil vládě prezidenta Donalda Trumpa vydat Kongresu USA neredigovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o ruském vlivu na prezidentské volby. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda se předání zprávy zákonodárcům dlouhodobě brání, proto lze očekávat, že se ve sporu odvolá až k nejvyššímu soudu.

Federální soud již loni v říjnu nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby neupravenou zprávu předal justičnímu výboru Sněmovny reprezentantů. Na konci října ale vykonání verdiktu dočasně zablokoval odvolací soud, který nyní rozhodl, že výbor má na Muellerův dokument nárok.

Ministerstvo spravedlnosti zatím nový rozsudek nekomentovalo. Podle Reuters ministerstvo nyní může vyzvat odvolací soud, aby verdikt znovu zvážil, nebo se rovnou obrátit na americký nejvyšší soud, který je konečnou soudní instancí.

Muellerovu zprávu, která shrnuje vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby s důrazem na pozadí kampaně nynějšího prezidenta Trumpa, zveřejnilo v polovině loňského dubna ministerstvo spravedlnosti s rozsáhlými začerněnými pasážemi. I přes naléhání Kongresu odmítlo ministerstvo neupravenou verzi zprávy zákonodárcům poskytnout a zdůvodňovalo to tím, že část takřka 500stránkového dokumentu je začerněná kvůli neskončenému vyšetřování, případně kvůli ochraně lidí, kteří s kauzou nemají nic společného.

V minulosti již americké soudy nařídily odtajnit některé části Muellerovy zprávy, vždy se to ale týkalo pouze konkrétních osob, kterým se vyšetřovatelé věnovali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď