Soud muži za pokus o vraždu při loupeži aut ve Vyškově uložil 18 let vězení

foto Ilustrační foto - Krajský soud v Brně pokračoval 14. září 2022 v projednávání případu mužů, kteří chtěli na Vyškovsku uloupit historická vozidla za 3,8 milionu korun. Jeden se vydával za policistu, napadli poškozené mačetou. Žalobce je viní mimo jiné z pokusu o vraždu. Na snímku Martin Prosecký.

Brno - Krajský soud v Brně dnes za pokus o vraždu při loupeži historických vozů ve Vyškově uložil Martinu Proseckému 18 let vězení, dva poškozené napadl mačetou. Potrestal ještě dva muže, za pokus o loupež a další trestné činy uložil soud Proseckému komplicovi trest 9,5 roku vězení, dalšímu spoluobžalovanému kromě jiného za omezování osobní svobody podmíněný trest. Hlavní obžalovaný se částečně doznal, popřel však, že by chtěl někoho usmrtit. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání.

"Nepanovaly žádné pochybnosti o tom, co se stalo, i obžalovaní se v určité míře přiznali," uvedl předseda senátu Dušan Beránek. Za plánem, jak přijít ke třem historickým vozům značky Tatra za miliony korun, stojí podle státního zástupce právě Prosecký, který byl jako jediný z trojice souzený pro pokus o vraždu. Soud vězením potrestal i Karla Čermáka, třetím spoluobžalovaným je David Fiala, který byl jako jediný z nich stíhán na svobodě. Proseckému žalobce navrhl v závěrečné řeči patnáctiletý trest, Čermákovi sedmiletý. Oba nově uložené tresty jsou souhrnné, Prosecký už byl dříve odsouzený za zanedbání výživy, Čermák za krádež. V případě Prosecného jde o recidivistu, v minulosti byl odsouzený opakovaně.

Žalobce Marek Vagai byl s rozhodnutím soudu spokojený. "Po zhodnocení všech aspektů toho případu, zejména surovosti toho útoku mačetou, mám za to, že trest není nepřiměřený," řekl po skončení novinářům.

Vozy chtěli muži uloupit podle obžaloby loni v polovině ledna, jejich vlastníky jsou dva bratři v důchodovém věku. Prosecký, převlečený za policistu, podle státního zástupce vylákal jednoho z bratrů do Brna, aby si na policejní služebně prohlédl fiktivní kamerové záznamy. Spolu s Čermákem ho ale v jednom z průmyslových areálů spoutali. Poškozeného měl Čermák za úkol hlídat, zatímco Prosecký by se zatím dostal k vozům. Proti plánu ale poškozeného naložili do vozu k Fialovi a dovezli zpět k domu ve Vyškově, kde byl druhý z majitelů. Fiala podle obžaloby působil jen jako řidič, dostal proto i nejnižší trest, a to dva roky vězení podmíněně odložených na tři roky.

Prosecký s Čermákem následně prohledávali dům, kde hledali doklady k vozům. Spoutaný muž se ale uvolnil a vyhledal bratra. Čermák na jednoho z nich poté podle obžaloby vystříkl pepřový sprej a utíkal pryč, zatímco Prosecký vytáhl mačetu a začal na oba muže útočit. Soudce k tomu řekl, že je Prosecký "začal sekat hlava nehlava." Prosecký z místa činu následně také utekl. Podle lékařské zprávy jeden z bratrů utrpěl středně těžká až těžká zranění, šlo o tři rány mačetou, kdy jedna šla přes obličej a oči. U druhého z bratrů šlo o čtyři rány mačetou, utrpěl lehké až středně těžké zranění. Oba byli několik dní hospitalizováni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď