Soud mezi Apple a Epic Games začal překřikováním na konferenčním hovoru

foto Logo americké technologické společnosti Apple.

Oakland - Chaosem plynoucím z technického problému dnes začal ostře sledovaný soudní spor mezi americkou technologickou společností Apple a výrobcem videoher Epic Games. Soudu zabralo přes 20 minut, než zablokoval zvuk na straně zástupců veřejnosti, kteří se připojili na linku určenou pro poslech jednání. Mladí fanoušci hry Fortnite, která je předmětem sporu, tak mohli veřejně dát průchod svým emocím a vyzývat soud, aby "osvobodil" jejich oblíbenou hru.

Web VentureBeat scénu z úvodu soudního jednání označil za "ohromně vtipný cirkus", podle článku na serveru The Verge se v jednu chvíli "konferenční hovor plný děcek křikem domáhal návratu Fortnite na mobilní telefony". Na lince prý bylo přes 200 lidí, z nichž mnozí provolávali "svobodu pro Fortnite" nebo "dostaňte prosím Fortnite zpět na mobily, soudce".

Spor mezi firmou Apple a Epic Games se točí kolem databáze aplikací App Store, skrze kterou si zájemci mobilní verzi veleúspěšné hry stahovali. Apple ji před několika měsíci ze svého virtuálního obchodu vyřadil v reakci na snahu vývojáře obejít 30procentní poplatek účtovaný platformou za distribuci hry. Epic Games záhy podal žalobu, podle níž Apple zneužívá dominantního postavení na trhu s aplikacemi.

Před kalifornským soudem se dnes stížnost měla začít projednávat krátce po osmé hodině místního času (17:00 SELČ), když se ale úředníkům soudu opakovaně nedařilo zablokovat zvuk z veřejné linky, vstoupili do plánů diváci. Ti nejdříve nemohli uvěřit, že dostávají slovo, rychle ovšem vypukl chaos, při kterém kromě apelů směřujících k soudci zaznívala hudba, někdo dokonce příležitost využil k propagaci svého youtubového kanálu.

"Doufám, že (šéf Epic Games) Tim Sweeney ví, co dělá. Jestli to teď podělá, iOS už zpátky nedostaneme," nechal se slyšet jeden z diváků. "Jenom chceme zpátky na mobily. Jsem tak chudej, že si konzoli nemůžu dovolit," uvedl jiný. Podle VentureBeat nechyběly vulgarismy a v jistém momentě se zdálo, že se překřikují desítky lidí.

"Myslím, že telefonní linky máme pod kontrolou," oznámila pak soudkyně Yvette Gonzalezová Rogersová, když se kolem půl deváté podařilo obnovit pořádek. "Odteď už to problém nebude," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 5. května 2021

Očekáváme v 1:00 5°C

Celá předpověď