Soud EU zamítl žaloby firem z Agrofertu na pozastavení dotací

foto Sídlo společnosti Agrofert v Praze na snímku z 28. prosince 2018.

Lucemburk/Brusel - Tribunál Evropské unie zamítl žaloby dvojice firem z holdingu Agrofert na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací z fondů Evropské unie. Mlékárna Hlinsko a Primagra neuspěly se stížností na předloňské rozhodnutí, k němuž komise dospěla na základě auditu střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Na soudní verdikt z poloviny září dnes upozornila Česká televize. Agrofert v reakci zdůraznil, že vítá názor soudu o právní nezávaznosti dopisu, jímž komise zákaz poskytování dotací uložila.

Obě firmy se loni obrátily na druhou nejvyšší soudní instanci EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu. Podle komise neměly nárok na dotace, neboť auditoři dospěli k závěru, že Babiš jako premiér stále ovládá holding, i když jej vložil do svěřenských fondů. Babiš s tímto závěrem nesouhlasil a tvrdil, že převedením do fondů vyhověl českým zákonům.

Firmy žádaly zrušení zákazu poskytovat granty, které komise nařídila dopisem z 22. října 2020. Argumentovaly zejména tím, že komise porušila jejich práva, když neměly během auditního řízení "možnost být vyslechnuty". Brusel by navíc podle obou společností neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém.

Soud námitky firem v písemném verdiktu 14. září zamítl a nařídil jim uhradit náklady řízení. Soudci v Lucemburku konstatovali, že zmíněný dopis sám o sobě nemůže "vyvolat závazné právní účinky" a nelze tedy po soudu požadovat jeho anulování.

Soudci odmítli některé další argumenty firem, uvedli nicméně, že rozhodnutí českých orgánů nevyplácet na základě dopisu komise firmám z Agrofertu dotace, je napadnutelné u českých soudů.

"Soud sice naši žalobu zamítl, ale v odůvodnění nám dal za pravdu," sdělil ČTK mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. "Věříme, že se tímto rozhodnutím budou české orgány konečně řídit," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 5. října 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď