Soud definitivně zprostil obžaloby bývalou vedoucí licencí ERÚ

foto Bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová stanula před senátem Vrchního soudu v Olomouci v souvislosti s kauzou solárních elektráren na Chomutovsku (na snímku z 24. června 2020).

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby bývalou vedoucí odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michaelu Schneidrovou. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se žalobce odvolal. Schneidrová byla souzena kvůli části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Původně byla odsouzena k sedmi letům vězení, věc ale vrátil krajskému soudu Nejvyšší soud.Řízení se původně týkalo i bývalé předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, i ona byla už dřív zproštěna.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro soudy nižšího stupně v daném řízení závazné. Je třeba poukázat na to, že toto rozhodnutí je možné zrušit jen v případě, kdyby nastaly podmínky pro obnovu řízení. V tomto směru žádné takové podmínky nenastaly, nikdo o obnovu řízení nepožádal," uvedl předseda senátu Ivo Lajda.

Podle žalobce Radima Obsta je sice zprošťující rozsudek vázán právním názorem Nejvyššího soudu, podle obžaloby je však tento názor vadný. Navrhoval, aby soud rozsudek zrušil a vrátil k novému projednání a rozhodnutí krajskému soudu. "Museli jsme uposlechnout právního pokynu Nejvyššího soudu. Odvolací soud neměl žádný prostor než odvolání státního zástupce zamítnout," uvedl soudce Lajda.

V případu šlo o licence, které podle obžaloby majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Schneidrová podle obžaloby vydala stanovisko k zastavení jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli majitelé elektráren o povolení přijít.

Schneidrovou původně krajský soud v roce 2016 poslal do vězení na 8,5 roku, olomoucký vrchní soud jí trest v roce 2018 o 1,5 roku snížil, uložil jí ale navíc peněžitý trest 250.000 korun. Na konci téhož roku do věci zasáhl Nejvyšší soud a případ vrátil krajskému soudu s tím, že je třeba doplnit dokazování. Schneidrovou zároveň nechal propustit z výkonu sedmiletého trestu. Ve vězení strávila podle svého obhájce asi půl roku.

Obžaloby ji brněnský krajský soud nakonec zprostil loni v listopadu s tím, že skutek stejně jako u bývalé předsedkyně ERÚ Vitáskové není trestným činem. V případě Vitáskové se strany vzdaly práva na odvolání, a rozsudek tak nabyl právní moci. U Schneidrové se žalobce odvolal na místě; kauza se tak dostala ke konečnému rozhodnutí k olomouckému vrchnímu soudu. Dnešní rozhodnutí přivítala Schneidrová s viditelným oddechem, komentovat jej však již nechtěla.

V případu soudy potrestaly dalších šest lidí. Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. Všech šest jich neuspělo ani u Ústavního soudu, ke kterému podali stížnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď