V projednávání žaloby Zemana na Stehlíkovou bude soud pokračovat v červnu

foto Ilustrační foto - Obvodní soud pro Prahu 3 začal projednávat žalobu prezidenta Miloše Zemana proti lékařce Džamile Stehlíkové (na snímku) kvůli jejím výrokům o prezidentově zdraví, 8. září 2022, Praha.

Praha - Obvodní soud pro Prahu 3 dnes pokračoval v projednávání žaloby prezidenta Miloše Zemana na lékařku Džamilu Stehlíkovou kvůli jejím výrokům o Zemanově zdraví. Provedl listinné důkazy. Bývalá ministryně pro lidská práva uvedla v říjnu 2021 v souvislosti se Zemanovou hospitalizací mimo jiné to, že abstinování prezidenta v nemocnici vedlo k náběhu na delirium tremens. Zmínila také těžce poškozený mozek nebo metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze. Soud nyní zašle spis znalkyni k vypracování posudku na Zemanův stav v době jeho hospitalizace, jednání odročil na červen.

Zeman, kterému mandát končí 8. března, dnes k soudu nepřišel. V žalobě požaduje omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí.

Soudkyně dnes přečetla listiny, které bylo nutné při jednání provést předtím, než bude soudní spis zaslán znalkyni. Právní zástupce Stehlíkové Artur Ostrý následně upozornil na citace z lékařské zprávy z doby Zemanovy hospitalizace, kde je podle něj uvedeno, že Zeman byl do nemocnice přijímán v podstatě v bezvědomí, nebyl schopný podepsat souhlas s hospitalizací. Autorka zprávy podle něj také mimo jiné zmínila, že Zeman trpí jaterní encefalopatií a dalšími poruchami.

Zemanův advokát Marek Nespala ale řekl, že šlo pouze o podezření, která byla dalšími vyšetřeními vyvrácena. Prezident podle něj nikdy nebyl v bezvědomí ani v ohrožení života, při příjmu do nemocnice byl ve stavu, který advokát přirovnal k "únavě běžného člověka po běžném pracovním dni". Stehlíková podle něj zveřejnila nepravdu, aniž si ověřila podstatné okolnosti.

Žalobou se soud začal zabývat loni v září. Stehlíková tehdy uvedla, že za jejími výroky stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života. Nespala tehdy vyjádření lékařky označil za "věšteckou diagnostiku" a "vysokou školu dezinformací".

Prezident byl předloni na podzim hospitalizován dvakrát. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním. Člen prezidentova lékařského konzilia chirurg Pavel Pafko poté naznačil, že jde právě o cirhózu jater. Zeman opakovaně mluvil o tom, že trpí nechutenstvím.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď