Solejmáního nepomstí podle íránského generála ani Trumpova smrt

foto Smuteční obřad v Teheránu za velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily rakety Spojených států (snímek z 6. ledna 2020).

Teherán - Uspokojivou odvetou za zabití íránského generála Kásema Solejmáního není ani zabití amerického prezidenta Donalda Trumpa. Prohlásil to velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde, který se v Teheránu stejně jako ostatní nejvyšší íránští představitelé zúčastnil smutečního obřadu za Solejmáního. Americká armáda s pomocí dronu a na Trumpův příkaz v pátek zabila Solejmáního v Bagdádu.

Brigádní generál Hádžízáde prohlásil, že dostatečnou satisfakcí bude jedině odstranění všech amerických vojáků z Blízkého východu. Pod Hádžízádeho velení spadají rakety, jimiž je Írán zřejmě schopen zasáhnout americké základny v regionu.

Hádžízáde, jehož citoval server Iran Front Page, řekl, že pomsta za Solejmáního neskončí vypálením čtyř raket, zásahem jedné americké základny nebo třeba i zabitím Trumpa. "Nic z toho nemá tutéž váhu jako krev tohoto mučedníka. Jediné, co může jeho krev vyvážit, je úplná porážka Ameriky v této oblasti," řekl Hádžízáde. Trumpovi doporučil, aby objednal rakve pro americké vojáky.

Podobně jako Hádžízáde se vyjádřili i spojenci Íránu, například vůdce libanonského Hizballáhu Hasan Nasralláh. Podle něj je jedinou možnou odvetou za Solejmáního vypuzení Američanů z regionu. Solejmání udržoval s Hizballáhem těsné kontakty. Při jednom rozhovoru loni řekl, že on a Nasralláh unikli izraelskému pokusu o atentát, když se na ně v roce 2006 izraelské letadlo zaměřilo v Bejrútu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď