Solejmání podle Trumpa asi plánoval útoky na čtyři ambasády USA

foto Ženy s portréty zabitého íránského generála Kásema Solejmáního ve smutečním průvodu v Teheránu na snímku ze 4. ledna 2020.

Washington - Íránský generál Kásem Solejmání, který byl zabit při útoku americkým dronem minulý pátek v Bagdádu, plánoval zaútočit na čtyři velvyslanectví Spojených státu. Takovou domněnku dnes vyslovil americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizní stanicí Fox News.

"Mohu prozradit, že se domnívám, že se to pravděpodobně mělo týkat čtyř ambasád," řekl šéf Bílého domu bez dalších podrobností v rozhovoru, který má být v plné délce odvysílán ještě dnes večer. Předtím naznačil, že pravděpodobně se mělo stát terčem útoku velvyslanectví USA v Bagdádu.

Americká vláda je pod tlakem, aby útok na elitního íránského generála náležitě odůvodnila. Demokraté v Kongresu vyslovili pochybnosti nad opakovaným tvrzením amerického prezidenta a členů administrativy, že Solejmání plánoval útoky na americké občany. Dosud však Trump údajně pro toto tvrzení nepředložil žádné důkazy.

Smrt Solejmáního dál vyhrotila vztahy mezi Íránem a Spojenými státy. Írán v noci z úterý na středu v odvetě ostřeloval raketami základny s americkými vojáky v Iráku. V íránských městech se předtím konaly mohutné smuteční průvody oplakávající smrt velitele elitních jednotek Kuds.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď