Solárníci se obávají vládních škrtů, podle nich mohou ohrozit celý obor

foto Solární panely - ilustrační foto.

Praha - Vládní úsporná opatření, která počítají s omezením dotací, mohou ohrozit celý sektor obnovitelných zdrojů energie. Na dnešní konferenci k solární energii v Praze to řekl výkonný ředitel Solární asociace ČR Jan Krčmář. Podle něj by omezení státní podpory ohrozilo tisíce projektů s bankovními úvěry za desítky miliard korun. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude stát s podporou obnovitelných zdrojů pokračovat.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun. Jednou z hlavních položek je seškrtání dotací. Například ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že v rámci konsolidačního balíčku plánuje ušetřit až 20 miliard korun. Peníze chce ušetřit na neinvestičních dotacích pro průmysl. Základem bude změna systému poplatků za podporované zdroje energie (POZE). Na domácnosti by se však tyto platby přesunou neměly.

Solárníci se nyní obávají, že šetření státu padne i na jejich sektor. Podle Krčmáře by omezení podpory ohrozilo celý obor, protože většina rozpracovaných projektů jsou úvěrově vázané na historické obnovitelné zdroje. Podle něj by navíc státu hrozila ztráta důvěryhodnosti a spory s podnikateli v solární energii.

Případným soudním sporům a arbitrážím se chce vláda podle Hladíka vyhnout. Ministr avizoval, že Česko v příštích letech získá dosud nejvíce peněz na takzvanou zelenou modernizaci. Mělo by jít o více než 1,2 miliardy korun na dekarbonizační projekty, tedy k omezování emisí. Upozornil také na vyčlenění 50 miliard korun ze Sociálního klimatického fondu pro nízkopříjmové domácnosti.

Ministr zároveň připomněl, že ministerstvo životního prostředí chystá úpravu legislativy k emisním povolenkám, aby peníze z nich utržené mohl stát od příštího roku používat na projekty na snižování emisí, například v průmyslu, třeba ve sklářství nebo v teplárenství.

Trh s obnovitelnými zdroji energie v současné době zaznamenává prudký nárůst zájmu oproti minulosti. Loni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000. Zájem pokračuje i letos. I přes velkou poptávku se ovšem některé firmy potýkají s problémy. Největším případem jsou dosud potíže Energetického holdingu Malina, který je kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek v úpadku. Společnost ve svém návrhu k insolvenci přiznala závazky, které zahrnují i vybrané zálohy, ve výši téměř 1,4 miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď