Sokolovské muzeum zpřístupnilo expozici ve sklepích zámku

foto V sokolovském muzeu zpřístupnili 7. září 2019 novou expozici ve sklepích sokolovského zámku. V rámci Dne horníků v Sokolově a Dnů evropského kulturního dědictví byl dnes také vystaven takzvaný sokolovský poklad.

Sokolov - V sokolovském muzeu dnes byla poprvé zpřístupněna nová expozice ve sklepích sokolovského zámku. V nových prostorách byly po rekonstrukci odkryty architektonické prvky z historie zámku, včetně té nejstarší. Při příležitosti Dne horníků v Sokolově a Dnů evropského kulturního dědictví byl dnes také vystaven takzvaný sokolovský poklad. Cenné šperky z přelomu 19. a 20. století budou pro veřejnost znovu vystaveny až na jaře, řekl dnes ČTK ředitel muzea Michael Rund.

Fotogalerie

"My zde máme na dvou místech zpřístupněné základy sokolovského hradu ze 13. století. Zároveň celý prostor sklepení obsahuje různé prvky, které se podařilo objevit v průběhu stavby. Jsou to třeba střílny, renesanční koupelna nebo další překvapivé věci, které ukazují na první pohled nezajímavý, ale na druhý pohled velmi zajímavý sokolovský zámek," řekl Rund.

Zřejmě největším lákadlem nové expozice byl dnes pro návštěvníky zlatý poklad, který byl objevený v roce 1994 při výkopových pracích. Špinavý balíček ukrýval drahocenné náhrdelníky, brože, čelenku, manžetové knoflíčky a další šperky z bílého a žlutého kovu. Jak se později ukázalo, poklad pochází pravděpodobně z druhé poloviny 19. a z první čtvrtiny 20. století. Cenné šperky chtělo původně muzeum v expozici už ode dneška vystavit trvale, na základě doporučení odborníků je ale znovu do expozici umístí až v dubnu příštího roku. "Důvodem je přetrvávající vyšší vlhkost v expozici. Přes topnou sezonu by se situace měla zlepšit," doplnil ředitel.

Expozice ve sklepích zámku přesto bude veřejnosti přes zimu přístupná. Návštěvníky tam od příštího týdne čeká výstava Dracula a ti druzí, která představí krvelačné postavy hororových příběhů.

Kompletní opravu prostor sklepení za 15,8 milionu korun financoval z větší části Karlovarský kraj, třemi miliony přispělo město Sokolov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď