Sokolovská chemička snižuje uhlíkovou stopu díky odběru zeleného dusíku

foto Společnosti Synthomer a Linde Gas představily 25. srpna 2021 v Sokolově projekt Linde Green. Sokolovská chemička díky němu odebírá takzvaný zelený dusík. Ten je vyráběn ekologicky šetrnou technologií. Na snímku jsou zásobníky dusíku v areálu chemičky.

Sokolov - Sokolovská chemička Synthomer a.s. začala jako první firma v České republice odebírat z produkce Linge Gas takzvaný zelený dusík. Díky jeho ekologické výrobě z obnovitelných zdrojů se snižuje uhlíková stopa a přispívá tak k ochraně klimatu a životního prostředí. Náklady na zelené produkty jsou sice vyšší, sokolovskou chemičku to ale neodradilo, řekl novinářům ředitel Milan Brejchal.

Fotogalerie

Dodávky zeleného dusíku byly do sokolovské chemičky zahájeny v lednu letošního roku. Za sedm měsíců odebrala více než 1000 tun zeleného dusíku. "Využíváme ho, jak pro výrobní účely, protože chemický průmysl se bez dusíku neobejde, ale také na přípravu zařízení pro bezpečné provedení odstávky," řekl Brejchal.

Díky zelenému dusíku se podařilo Synthomeru od ledna snížit uhlíkovou stopu o 497 tun oxidu uhličitého. Pro porovnání vůz s ročním nájezdem 20.000 kilometrů je zdrojem 2,448 tun oxidu uhličitého za rok. Od ledna do července tedy chemička ušetřila stejné množství CO2, které za rok vyprodukuje 203 osobních aut s nájezdem 20.000 kilometrů, uvedl Brejchal.

Mezi zelené produkty se řadí kapalný kyslík, dusík, a argon. "Vyrábíme plyny ze vzduchu, rozdělujeme vzduch na jednotlivé složky. Klíčovou surovinou pro výrobu kapalného produktu je elektrická energie, standardně v České republice z atomových a uhelných elektráren. Nicméně pro zelený produkt používáme energii čistou z obnovitelných zdrojů, solární a větrné elektrárny," popsal ředitel prodeje a marketingu společnosti Linde Marek Peterka. O zelené produkty je podle něj zájem, ekologicky šetrné podnikání je prioritou pro stále více firem v České republice i ve světě.

Sokolovská chemička sice není největším znečišťovatelem v regionu, patří ale v emisích CO2 k významným producentům. Podle České informační agentury životního prostředí (CENIA) v roce 2019 vyprodukovala 110.491 tun CO2, zatímco nedaleká elektrárna Tisová patřící do skupiny firem Sokolovské uhelné produkovala 609.484 tun, tedy šestkrát více.

Synthomer podniká v ekologizaci výroby i další kroky. Staví nový energetický zdroj téměř za 140 milionů korun, díky kterému přejde z uhelného zdroje na plynový a výrazně tak sníží produkci oxidu uhličitého. Dokončuje také ekologickou výrobní linku na likvidaci odpadních vod, díky které se vyčištěná voda může navrátit do přírody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď