Sojuz vynesl na orbitu íránský satelit, Teherán ujišťuje o jeho civilním využití

foto Ruská raketa Sojuz startuje na fotografii Roskosmosu z kosmodroumu v Bajkonuru 9. srpna 2022 s íránskou družicí Chajjám, aby ji vynesla na orbitu.

Bajkonur - Ruská raketa Sojuz dnes vynesla na oběžnou dráhu íránský satelit. Informovala o tom agentura AP. Teherán tvrdí, že družice bude sloužit pouze k civilním účelům a k datům z něj nebude mít přístup žádná další země. Objevily se totiž obavy, že Moskva může chtít zařízení využít ke sledování Ukrajiny v souvislosti se svou vojenskou invazí do této země, poznamenala agentura AP.

Raketa odstartovala podle plánu v 8:52 moskevského času (7:52 SELČ) z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Družici s názvem Chajjám vynesla na orbitu přibližně devět minut po startu, píše AP. Satelit je pojmenován po Omaru Chajjámovi, perském vědci, jenž žil v 11. a 12. století.

Írán tvrdí, že družice vybavená kamerou s vysokým rozlišením bude sloužit k monitorování životního prostředí a zůstane plně pod jeho kontrolou. Pokud bude satelit úspěšně fungovat, Teherán bude mít možnost sledovat svého úhlavního nepřítele Izrael a další země na Blízkém východě, upozornila AP.

Deník The Washington Post minulý týden uvedl, že američtí představitelé jsou znepokojeni rodící se vesmírnou spoluprací mezi Moskvou a Teheránem. Obávají se, že družice pomůže Rusku na Ukrajině, a také poskytne Íránu "bezprecedentní možnosti" sledovat potenciální vojenské cíle v Izraeli a na Blízkém východě.

Agentura Reuters připomíná, že Sojuz vynesl družici do vesmíru v době, kdy se Rusko a Írán, které čelí západním sankcím, snaží budovat užší vztahy. V červenci navštívil ruský prezident Vladimir Putin Teherán, íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí tehdy vyzval k prohloubení dlouhodobé spolupráce mezi oběma zeměmi a prohlásil, že Teherán a Moskva musejí zůstat "ostražití vůči klamům Západu". Šéf Kremlu byl v Teheránu na své první zahraniční cestě mimo země bývalého Sovětského svazu od zahájení ruské vojenské agrese na Ukrajině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď