Německou vládní CDU/CSU chtějí vést do voleb Laschet i Söder

foto Bavorský premiér a zároveň šéf CSU Markus Söder (vpravo) a premiér Severního Porýní-Vestfálska a předseda CDU Armin Laschet na zasedání poslanecké frakce CDU/CSU v Berlíně 11. dubna 2021.

Berlín - Bavorský premiér a zároveň šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder chce vést vládní konzervativní unii CDU/CSU do voleb jako kandidát na kancléře. Prohlásil to po zasedání poslanecké frakce CDU/CSU. O post volebního lídra se uchází i premiér Severního Porýní-Vestfálska a předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, který o svém zájmu mluvil už v minulosti. Oba zdůraznili, že dohody chtějí dosáhnout co nejdříve.

"Oba jsme vhodní a oba jsme připravení," řekl Söder o výběru kancléřského kandidáta. "Dnes jsem oznámil svou připravenost. Pokud mě CDU podpoří, tak neuteču. Pokud ale velká sestra řekne, že to není její přání, bude to také v pořádku. Pro mě a pro Armina je důležité, aby rozhodnutí nebylo učiněno za každou cenu," uvedl Söder. Dodal, že na konci výběru musí stát kancléřský kandidát, který má nejlepší šance.

Také Laschet řekl, že výběr musí být ve vzájemné shodě a bez záště. "Oba se o kandidaturu ucházíme a oba musíme na konci uznat rozhodnutí, i když bude jiné. Máme k sobě úctu a budeme se podporovat," dodal.

Söder rovněž řekl, že je třeba mít na paměti Německo, proto chce CDU zůstat určující silou. "Náš konkurent v otázce kancléřství je přesně znám, jsou to Zelení," uvedl. Zelení jsou podle průzkumů po CDU/CSU druhou nejsilnější stranou a s pomocí sociálních demokratů SPD a liberálů FDP mají naději získat kancléřský úřad.

Söder a ani Laschet nechtěli spekulovat o tom, kdy padne rozhodnutí, kdo unii povede do voleb. "Jedno je jisté, věc je na stole," dodal. Bavorský premiér řekl, že očekává, že jasno bude "spíše dříve než později".

Kancléřka Angela Merkelová už o další mandát CDU/CSU neusiluje. Po čtyřech kancléřských funkčních obdobích a 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď