Socha obřího raka vítá u vstupu do Rakvic na Břeclavsku

foto Instalace deset metrů velké sochy raka začala na kruhovém objezdu u Rakvic na Břeclavsku, 29. června 2022. Ocelové dílo, které váží 3,5 tuny, vytvořil umělecký kovář Pavel Valášek z Vranovic na Brněnsku.

Rakvice (Břeclavsko) - Od dnešního dne vítá všechny, kdo přijíždějí do Rakvic na Břeclavsku, uprostřed kruhového objezdu před obcí obří socha raka. Ocelové dílo, které měří před deset metrů a váží 3,5 tuny vytvořil umělecký kovář Pavel Valášek z Vranovic na Brněnsku. Instalace sochy, která začala dnes brzy ráno, skončí doplňováním posledních detailů až v pátek.

Fotogalerie

"O nějaké úpravě kruhového objezdu před obcí jsme uvažovali několik let. Protože jsme obec vinařská, zvažovali jsme nějakou vinařskou symboliku. Nakonec mezi návrhy zvítězil právě návrh Pavla Valáška. Rak se v souvislosti s naší obcí objevuje po celou její historii, vlastně nikdo přesně neví proč, nejspíš se v těchto místech raci vyskytovali," řekl ČTK starosta Rakvic Radek Průdek (nez.). Obec obří socha přijde na půl milionu korun.

Od schválení návrhu až po dnešní instalaci uplynul rok, samotný vznik sochy trval devět až deset měsíců. "Naší vizí bylo zvětšit raka, který reálně měří okolo 15 centimetrů tak, aby vynikly všechny detaily jeho anatomie, které člověk běžně nezaznamená. Rak je tedy maximálně realistický, úpravy a stylizace jsme museli dělat kvůli použitému materiálu," doplnil kovář Pavel Valášek.

Rak je vyrobený z kovaného ocelového plechu, který je pozinkovaný a nabarvený. Socha má 23 částí, které kovář se svými pomocníky přivezl na místo a tam celou sochu sestavuje. "Jeden díl je celé tělo, pak čtyři díly ocasu. Další díly už jsou menší, rak má například deset nohou, tykadla a kusadla," podotkl kovář a dodal, že jednotlivé díly se k sobě přivařují nebo šroubují. Socha také bude napevno připevněná k podkladu.

Pavel Valášek už má ve svém portfoliu jedno tematicky podobné dílo. Před dvěma lety vytvořil pro kruhový objezd v Pohořelicích na Brněnsku pětimetrovou sochu kapra z kamene a nerezu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 10. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď