Socha Martina Luthera v Aši je nově kulturní památkou

foto Památník německého církevního reformátora Martina Luthera (na snímku z 3. srpna 2018) nedaleko radnice v Aši je nově kulturní památkou. Informoval o tom mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Lutherova socha pochází z roku 1883, kdy byla postavena u příležitosti 400. výročí jeho narození v blízkosti dnes již zaniklého evangelického kostela. Autory jsou norimberští mistři Johann Wolfgang Rössner a Christoph Albrecht Lenz.

Aš (Chebsko) - Památník německého církevního reformátora Martina Luthera nedaleko radnice v Aši je nově kulturní památkou. Informoval o tom mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Lutherova socha pochází z roku 1883, kdy byla postavena u příležitosti 400. výročí jeho narození v blízkosti dnes již zaniklého evangelického kostela. Autory památníku jsou norimberští mistři Johann Wolfgang Rössner a Christoph Albrecht Lenz.

Památník německého církevního reformátora Martina Luthera (na snímku z 3. srpna 2018) nedaleko radnice v Aši je nově kulturní památkou. Informoval o tom mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Lutherova socha pochází z roku 1883, kdy byla postavena u příležitosti 400. výročí jeho narození v blízkosti dnes již zaniklého evangelického kostela. Autory jsou norimberští mistři Johann Wolfgang Rössner a Christoph Albrecht Lenz. "Památník představuje významnou historickou památku s odkazem na luteránskou tradici území Ašska. Zároveň jde o vůbec jediný památník Martina Luthera na území České republiky a jednu z mála dochovaných památek dnes již neexistujícího historického jádra města Aše," uvedl Vrbata.

Sochu počátkem října 2006 poničil padající strom. Její oprava trvala téměř dva roky. Na podstavec se vrátila v červnu 2008.

Martin Luther byl německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu. Jeho 95 tezí proti zneužívání odpustků, které přibil 31. října 1517 na dveře chrámu ve Wittenbergu, vedlo k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty. Nejvýznamnějším Lutherovým literárním dílem je překlad Bible do němčiny.

Novou kulturní památku má Aš poprvé od roku 2015, kdy byla na seznam zapsána vila Gustava Geipela. Dalšími památkami jsou například kostel svatého Mikuláše, kamenný hřbitovní most nebo smírčí kříže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je čtvrtek 21. února 2019

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď