Sobotka čeká, že změny na služebních místech budou podle zákona

foto Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (na snímku) se 6. prosince v Praze sešla na první a současně zřejmě také poslední schůzi v demisi.

Praha - Dosluhující vláda sociálních demokratů lidovců a hnutí ANO potvrdila během posledních zasedání jen dílčí změny ve služebních místech na ministerstvech. Novinářům to po prvním a zároveň zřejmě posledním zasedáním svého kabinetu v demisi řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Od nové vlády, kterou povede šéf hnutí ANO Andrej Babiš, očekává, že bude postupovat v souladu se služebním zákonem. Protože změny lze podle zákona činit každoročně pouze k poslednímu prosinci, bude mít nový kabinet na rozhodnutí týkající se například náměstků pouze dva týdny.

Na dnešním a předchozím zasedání končící vláda podle premiéra v demisi udělala v systemizaci dílčí změny, které se týkaly návrhů jednotlivých ministrů a nebyly ve vládě problematické. "Rozhodně jsme nedělali nějakou celkovou změnu, to bude otázka rozhodnutí příští vlády, jenom je důležité, aby ta příští postupovala v souladu se služebním zákonem," konstatoval.

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec už minulý týden nevyloučil, že nová vláda, kterou by měl jmenovat prezident Miloš Zeman 13. prosince, ještě do konce roku provede personální změny ve vedení ministerstev. "Určitě není vyloučeno, že v rámci úspor budeme ještě dělat systemizace na resortech do konce roku," řekl novinářům. Uvedl také, že nová vláda bude velmi aktivní a jednat může i mezi svátky. Příští ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) řekl, že se ve svém úřadu hodlá rozloučit s lidmi, kteří v něm pracují na základě politické nominace.

Po 1. lednu už služební zákon změny nepřipouští, loni se s tím musel vypořádat tehdy nastupující ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), když s velkými spory odvolával dvě náměstkyně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď