Snímek Tenkrát v Hollywoodu ukazuje zákulisí filmového průmyslu

foto Herci (zleva) Leonardo DiCaprio, Margot Robbieová a Brad Pitt na britské premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu v Londýně 30. července 2019.

Praha - Snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ve kterém se setkávají herecké hvězdy Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, zachycuje atmosféru zákulisí filmové továrny na sny. Nostalgický film ukazuje režisérovu lásku k westernům a konci 60. let v Los Angeles. V retro laděných scénách plných mužů s cigaretami nechybí humor ani násilí. Devátý Tarantinův film uvede distribuční společnost Falcon do českých kin 15. srpna.

Děj, který je svým způsobem "filmem o filmu", se odehrává v roce 1969. Jeho hlavními hrdiny jsou herec Rick (DiCaprio), snažící se proniknout mezi hollywoodskou elitu, a jeho svérázný kamarád a kaskadér Cliff (Pitt). Snímek nabídne několik zdánlivě nesouvisejících dějových linek, které se protnou podobně jako v Tarantinově nejúspěšnějším snímku Pulp Fiction. "Quentin nenahlíží na určité filmaře jako na 'béčkové' či na jisté žánry jako 'pokleslé'. Jeho nejoblíbenější herci pocházejí z doby, v níž se příběh odehrává a které dnes už nikdo nezná," uvedl DiCaprio v The Interview People.

Americký režisér Quentin Tarantino na britské premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu v Londýně 30. července 2019. "Svým způsobem se tu ohlížíme za tím, co jeho tvorbu ovlivnilo, a na filmy, které se mu líbily, na období, ve kterém vyrůstal a které ho pomáhalo utvářet - jedná s o vyznání lásky klasickému Hollywoodu," uvedl producent David Heyman. "Scénář mi přišel velice dojemný. Byl i napínavý, ale ve své podstatě se jedná o velice citlivý příběh o jednom přátelství," dodal.

Tarantino do děje významným způsobem zapracoval i brutální vraždu vycházející filmové hvězdy Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, která 9. srpna 1969 otřásla celou Amerikou. Tradičně si však při tom mísením skutečných událostí a fikce pohrává s filmovým divákem.

"Zkoušel jsem několik různých variant příběhu a ve finále jsem dospěl k závěru, že nechci, aby se jednalo o nějaké melodrama. Chtěl jsem, aby se jednalo o tři pozoruhodné dny jejich života v Los Angeles, a zápletka v průběhu těch tří dní postupně graduje, až dosáhne kritického bodu," podotkl Tarantino.

Film Tenkrát v Hollywoodu zachycuje mimo jiné soumrak éry hnutí hippies. "Quentin to popisuje jako probuzení ze snu. Naděje mnoha lidí o lásce a míru vzaly za své. Konopí najednou začalo plesnivět," poznamenal DiCaprio v The Interview People.

Tenkrát v Hollywoodu za první víkend vydělal 40 milionů dolarů. Na festivalu v Cannes jeho projekci doprovodily sedmiminutové ovace vestoje. "Nelze nepodlehnout šílené odvaze Tarantinova umění. Ten film je čiré potěšení, i když končí krutým hororem," napsal britský The Guardian.

Americký filmový režisér, scenárista a herec Tarantino začátkem 90. let proslul jako vypravěč drsných filmů plných černého humoru. Mezi jeho nejúspěšnější snímky patří Gauneři, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Jackie Brownová, Kill Bill, Nespoutaný Django nebo Osm hrozných.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď