Snímek Mára jde do nebe ukazuje soukromí i expedice horolezce Holečka

foto Horolezec Marek Holeček pózuje po novinářské projekci a tiskové konferenci k celovečernímu dokumentu Mára jde do nebe, který o něm natočila režisérka Markéta Ekrt Holečková, 16. května 2022, Praha.

Praha - Soukromí i neúspěšné expedice horolezce Marka Holečka, který je spolu se Zdeňkem Hákem držitelem prestižního mezinárodní horolezeckého ocenění Zlatý cepín, ukazuje celovečerní dokument Mára jde do nebe. Snímek natočila režisérka Markéta Ekrt Válková a sleduje pět Holečkových pokusů o prvovýstup na horu Gašerbrum I v Pákistánu. Nechybí expedice, při kterých Holeček kvůli omrzlinám přišel o části prstů na noze a o kamaráda spolulezce. Česká kina film uvedou od 19. května.

Fotogalerie

"Marek navenek působí jako suverén, zpočátku mě i dráždil jeho způsob humoru, jeho chlapáctví. Z otázek se většinou vykroutí jakousi namachrovanou frází. Dnes už vím, že pravdy o sobě se také dopouští, ale ve směsi zlehčování a chlapského humoru se to těžko poznává," řekla na dnešní tiskové konferenci k novinářské projekci filmu režisérka.

Holeček řekl, že je rád, že má natáčení filmu za sebou. "Je to jako s každým výstupem - člověk je nejdříve nadšený z nějaké myšlenky, pak dělá jednotlivé kroky, naráží na různá protivenství a pak se dostane na pomyslný vrchol, kterým může být i dokončení filmu," řekl ČTK. Film je pro něj uzavřeným příběhem a je zvědav na reakce diváků.

Film ukazuje sílu i krásu hor, jejich nebezpečí a vůli, která je nutná pro jejich zdolání. Nechybí například záběr, jak Holeček, který i nejvyšší hory leze bez kyslíku, zdolává skálu se zlomenou nohou. Holečkovy pokusy o zdolání Gašerbrumu I režisérka zkombinovala se záběry z natáčení doma v Česku s jeho rodinou, kolegy a přáteli. Ve filmu jej zachytila mimo jiné při procházce s otcem upoutaným na invalidní vozík nebo na lékařské prohlídce. K autentičnosti dokumentu přispívá hovorová až vulgární mluva mnoha protagonistů.

"Díváme se na něj (Holečka) očima druhých a je to často pohled překvapivě upřímný. Dá se vlastně definovat horolezec jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec?" uvedla Válková. Podle Holečka je horolezectví buď "na ocenění Zlatý cepín, nebo na rakev".

Ocenění Zlatý cepín - Piolet d´Or získali Holeček a Hák jako první Češi v roce 2018 a znovu pak v roce 2020.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď