Snímek Apolonia, Apolonia se stal vítězem festivalu Jeden svět

foto Apolonia Sokol (vlevo) jako představitelka hlavní role filmu Apolonia, Apolonia a režisérka Lea Glob Monies převzaly Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film 25. ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, 30. března 2023, Praha.

Praha - Vítězem mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět se stal časosběrný snímek Apolonia, Apolonia o francouzské malířce Apolonii Sokolové. Diváckou cenu na festivalu získal detektivní thriller Kuciak: Vražda novináře režiséra Matta Sarneckiho. Cenu Václava Havla si odnesli tvůrci snímku Neznalí míru o bývalých bojovnících kolumbijské guerillové armády FARC. Ocenění se předávala ve velkém sále pražského kina Lucerna. Festival pořádaný neziskovou organizací Člověk v tísni se letos uskutečnil ve 28 českých městech.

Fotogalerie

Život Apolonie Sokolové sledovala dánská režisérka Lea Globová Moniesová 13 let. "Hořkosladká, půvabná cesta, natočená syrovou, intimní kamerou odhaluje nemožnost úplného poznání jiného člověka a hlubokou pravdu, že identita není neměnná," zdůvodnila výběr porota, ve které zasedl například dánský režisér Simon Lereng Wilmon nebo bývalá programová vedoucí amerického filmového festivalu Sundance Caroline Librescová.

Cenu za režii si odnesla Ukrajinka Alisa Kovalenková za film Nevyhasneme. Snímek vypráví o pětici náctiletých, kteří sní o životě mimo válečnou zónu a vydají se na cestu do Himálaje. "Z polí a chatrčí na Donbasu až po ohromující krásu a poklid Himálaje osciluje mezi krutostí každodenního života a světem představivosti a snů a sleduje cestu teenagerů uvězněných v pasti životních okolností, kteří poprvé zakoušejí netušené možnosti, aby vzápětí nevyhnutelně upadli zpět do válečné reality," uvedla porota.

Diváci tento rok za nejlepší film vybrali dokument Kuciak: Vražda novináře. Detektivní thriller režiséra Matta Sarneckiho dotváří úhly pohledu některých dosud nezpovídaných postav v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Film u diváků zvítězil v konkurenci 75 celovečerních dokumentů.

Cenu Václava Havla v kategorii Máte právo vědět získal snímek Neznalí míru. Porota, v níž letos zasedl protikorupční aktivista Mykola Stajkov nebo držitelka Nobelovy ceny za mír Oleksandra Romantsovová, ji uděluje filmům, jež výrazně přispívají k ochraně lidských práv. V Neznalí míru se sleduje příběh bojovníků kolumbijské guerillové armády FARC, které společnost vnímá jako teroristy. Film podle poroty propůjčuje hlas skutečným obětem a otevírá diskusi o možném řešení lidskoprávních problémů.

Kategorii Česká soutěž, kde se rozhoduje o nejlepším tuzemském nebo koprodukčním dokumentu za uplynulý rok, vyhrál snímek Návštěvníci od Veroniky Liškové. Letos nově uvedenou Cenu jednoho světa interaktivně si odnesl projekt ve virtuální realitě Ráno před koncem světa, který provází událostí z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného útoku. "Ráno před koncem světa je napínavé až do poslední chvíle a vzbudí ve vás víru v sílu naděje a úsilí jednotlivce," sdělila porota.

Regionální porota, kterou tvoří příznivci festivalu z nejrůznějších koutů republiky, ocenila snímek Farmář a hipster o udržitelnosti, potravinové soběstačnosti a přístupu k živočišné produkci. Vítězem Ceny studentské poroty se stal snímek Dívčí gang, který vypráví příběh mladé influencerky na sociálních sítích. Diváckou cenu Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu, která se letos udělovala poprvé, si odnesla diskuse po filmu Sloní matka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď