Sníh způsobil kalamitu v Jablonci, Boží Dar už je dosažitelný

foto Magistrát Jablonce nad Nisou vyhlásil 10. ledna 2019 kvůli sněhu kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet.

Praha - Sníh i dnes komplikoval dopravu na silnicích a železnici a dodávky proudu. Problémů v dopravě a poruch elektřiny ale oproti minulým dnům ubylo. Zprůjezdněna byla silnice na Boží Dar i silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Kalamitní stav kvůli sněhu v ulicích vyhlásil Jablonec nad Nisou a Moldava na Teplicku. Energetici večer odvolali kalamitní stav na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku. Bez elektřiny už jsou nyní jen jednotlivci. Desítky výjezdů měli hasiči ke stromům, které nevydržely tíhu sněhu.

Fotogalerie

Na sníh, sněhové jazyky a závěje si musejí řidiči dávat pozor hlavně v horských oblastech, zejména v Krušných a Jizerských horách. Provoz na silnici 10 přes hraniční přechod u Harrachova se ale dnes kolem poledne po víc než dvou dnech obnovil. Uzavřeno naopak zůstává několik horských úseků silnic na Chomutovsku a Ústecku a kamiony dál nemohou na silnici 56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silnice první třídy číslo 11 přes Suchý vrch na Orlickoústecku je sjízdná jen se sněhovými řetězy.

Kvůli sněhové kalamitě nejezdily vlaky na šumavské trati mezi Vyšším Brodem a Lipnem nad Vltavou, nahradil je autobus. Ráno zde odstraňovali spadlé stromy.

Video: V Jablonci nad Nisou vyhlásili kvůli sněhu kalamitní stav
10.01.2019, 13:00, autor: Petrášek Radek, zdroj: ČTK/Video

Krušnohorský Boží Dar byl kvůli silnému větru a sněžení odříznutý od světa od úterního odpoledne, sníh a spadlé stromy průjezd od Jáchymova komplikovaly i dnes. Obnovit se ho silničářům podařilo před 11:00, řidiči mohou pokračovat i k hraničnímu přechodu s Německem.

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou dnes ráno vyhlásil magistrát, protože technické služby nestíhají uklízet sníh z ulic a chodníků. Úklid komplikují zaparkovaná auta, do úklidu se zapojili také vězni. V Libereckém kraji dnes hasiči často odstraňovali spadlé stromy. Ve středu měli téměř 100 zásahů, dnes zatím víc než 40. "Problémy jsou hlavně od Chrastavy přes Liberec k Jablonci," uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Desítky výjezdů ke spadlým stromům a větvím evidovali hasiči také na Děčínsku. Hlavně v okolí Chomutova a Vejprt měly dnes potíže s vyjetím do Krušných hor linkové autobusy. Kvůli přívalům sněhu vyhlásila kalamitní stav obec Moldava. "Z české strany hor se lidé k nám nedostanou, nouzová cesta vede přes Německo. Děti nechodí do školy, lidé nemohou do práce. Máme v provozu veškerou obecní techniku, ale nestačí to. Musíme počkat, až se k nám dostanou silničáři," řekla ČTK místostarostka Eva Kardová.

Energetici odvolali k dnešním 20:00 kalamitní stav na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku, který v těchto třech okresech na severu Čech platil od středečního večera kvůli sněhové kalamitě. Bez dodávek proudu byly tisíce odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce večer oznámila, že opravila všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řeší už jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí.

Ve středu večer bylo při vyhlášení kalamitního stavu bez elektřiny zhruba 13.000 odběratelů ČEZ, během noci a dneška se tento počet postupně snižoval. Výpadek asi 500 odběratelů zaznamenala hlavně kvůli pádům stromů a větví na dráty elektrického vedení také společnost E.ON.

Na českých horách a Českomoravské vrchovině do pátečního rána napadne deset až 30 centimetrů nového sněhu a vítr může místy vytvářet sněhové jazyky, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Od dnešního večera do pátečního dopoledne se navíc může v Čechách tvořit náledí.

Jihočeský kraj

Všechny silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od půlnoci do 17:00 se na jihu Čech stalo v souvislosti s počasím 40 nehod. Zavřená byla několik hodin silnice ze Zadní Zvonkové k hraničnímu přechodu s Rakouskem, kde popadaly stromy. Od 14:30 je průjezdná. ČTK to dnes před 18:00 řekli dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Od rána do 11:15 byla neprůjezdná železniční trať Loučovice - Lipno nad Vltavou na Českokrumlovsku. Na trať spadl před 6:00 strom, který drážní hasiči v 7:45 odstranili. Pak spadly na koleje další stromy. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Marek Illiaš.

"Provádíme údržbu ještě pořád na všech závodech, protože na Krumlovsku zase začalo sněžit, takže vyjížděli na Lipensko," řekl Zich. Hodně výjezdů mají teď silničáři i na Prachaticku.

Při dnešních nehodách se několik lidí lehce zranilo. Na silnici I/39 u obce Pěkná na Českokrumlovsku se srazilo osobní auto se sypačem silničářů. Silnice byla neprůjezdná, po 14:00 byl provoz obnoven.

Jihomoravský kraj

Silnice všech tříd včetně dálničních úseků jsou dnes sjízdné jen se zvýšenou opatrnosti, většinou jsou mokré po chemickém ošetření. Ve vyšších polohách Blanenska mohou silnice přes den namrzat. V Brně silničáři vyjížděli po půlnoci, aby namrzající silnice ošetřili. Vyplývá to z ranních údajů Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje a Brněnských komunikací.

"Především z důvodu namrzání vozovek začaly krátce před druhou hodinou ranní vyjíždět posypové vozy k ošetření svých úseků. Noční výjezd skončil před pátou hodinou ráno, na zásahu se podílelo všech 21 sypačů," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

Po 7:00 se teploty v kraji pohybovaly okolo nuly, namrzání silnic silničáři zatím nehlásí. Na Blanensku je na trasách ošetřovaných pouze inertním posypem na silnicích vrstva ujetého sněhu krytá posypem, ve vyšších polohách okresu se mohou tvořit sněhové jazyky nebo námraza. V Bílých Karpatech je na vozovce sníh a silničáři tam pracují.

Karlovarský kraj

Situace na krušnohorském Božím Daru se po kalamitě zlepšuje, přístupný je Neklid, kde lze opět lyžovat. Potíže jsou na silnici mezi Perninkem, Potůčky a Horní Blatnou. Kvůli čerstvému sněhu je silnice obtížně průjezdná, tvoří se tam kolony, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová. Uzavřená zůstává silnice z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách, obě místa jsou ale přístupná z jiné strany. Místy slabě sněží i v nižších polohách, silnice jsou s velkou opatrností sjízdné.

Kvůli pádu stromů na dráty vysokého napětí zaznamenal ČEZ výpadek elektřiny na Karlovarsku. "Porucha na vysokém napětí se týká poměrně velké oblasti, zasáhl například Ostrov, Nejdek, Hroznětín, Děpoltovice, Nivy, Odeř, Ruprechtov, Velký Rybník, nebo Oldřichovice," řekla ČTK mluvčí pro západočeskou oblasti Michaela Jírovcová. Výpadek proudu postihl také Bublavu, kde se kvůli poruše zcela zastavil provoz skiareálu.

Průjezd z Jáchymova na Boží Dar po silnici I/25 dnes kromě sněhu zkomplikovalo několik spadlých stromů. Boží Dar byl kvůli silnému větru a sněžení od úterního odpoledne prakticky odříznutý. Obslužnost města musela zajistit policie ve spolupráci se silničáři, pomáhala také horská služba. V určitou dobu vždy shromáždili místní, autobusy a zásobování a přivolaný sypač kolonu odvedl do Božího Daru. Zajištěn byl také průjezd záchranářů. Turisty policie vracela, aby neuvízli na cestě ve sněhu a neznemožnili průjezd pluhu. Na Přebuz se lidé mohou dostat od Krásné Lípy. Od Dolních Niv je sjízdná silnice na Háj.

Nehoda se dnes ráno stala u brány věznice ve Vykmanově u Ostrova. Autobus tam sjel do příkopu a hrozilo, že se převrátí. Hasiči museli vyprostit čtyři pasažéry a řidiče.

Podle meteorologů by dnes v Krušných horách mělo dál sněžit a mohou se tvořit sněhové jazyky a závěje. Srážky začnou slábnout až k večeru, bude ale mrznout a může se tvořit námraza a zmrazky. Vítr by dnes mohl na horách v nárazech dosáhnout rychlosti až 55 kilometrů v hodině.

Královéhradecký kraj

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva ujetého sněhu. Velmi opatrní musejí být řidiči zejména v Krkonoších, Orlických horách, na Trutnovsku, Rychnovsku a Náchodsku. Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno většinou mokré. Od poloh nad 500 metrů nad mořem by dnes mohl vítr místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Vyplývá to z údajů silničářů a meteorologů.

Situace v dodávkách energie se v Královéhradeckém kraji od středy zlepšila. Zatímco ve středu před polednem energetici evidovali na vedeních vysokého napětí na Trutnovsku čtyři poruchy, dnes ráno měli jednu poruchu v Bartošovicích na Rychnovsku. Uvedla to mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Poruchy vznikly po pádu sněhem zatížených stromů do vedení.

V kraji dnes ráno ojediněle slabě sněžilo. Teploty se pohybovaly kolem nuly, na horách bylo kolem minus čtyř stupňů Celsia. Přes den by mělo být v hradeckém kraji zataženo až oblačno s místy občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Na horách by mohlo být sněžení četnější. Teploty by se měly přes den pohybovat kolem nuly, na horách kolem minus pěti stupňů Celsia.

Liberecký kraj

Situace v Libereckém kraji se dnes zklidnila, přestalo sněžit a silničáři mohli ve 12:00 znovu pro nákladní vozy nad 3,5 tuny otevřít i silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Uzavřená byla kvůli sněžení od pondělní půlnoci. Během dne se zlepšila i situace v dodávkách elektřiny, a k 20:00 energetici odvolají kalamitní stav pro Jablonecko a Semilsko a také Děčínsko v sousedním Ústeckém kraji. Naopak nadále platí kalamitní stav kvůli sněhu pro komunikace v Jablonci vyhlášený dnes ráno městem. Potrvá zřejmě několik dnů, řekla ČTK mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Ulice a chodníky v Jablonci jsou zavalené sněhem a technické služby je nestíhají uklízet. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto dnes všude vypnulo parkovací automaty. "Žádáme řidiče, aby využili možnost bezplatného parkovaní a uvolnili ulice, aby je bylo možné uklidit," řekla Hozová. Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni. Město povolalo na pomoc i nakladače a nákladní auta a sníh z ulic odváží.

Naopak stav v dodávkách elektřiny se výrazně zlepšil. Kalamitní stav pro tři okresy platil od středečního večera, odvolán bude dnes ve 20:00. "Situace v terénu se naprosto uklidnila. V současné době se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řešíme již jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny jsou již jen jednotliví odběratelé," uvedla po 19:00 severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Škody na distribuční síti jsou předběžně za tři miliony korun.

V lepším stavu jsou i silnice v kraji. Hlavní tahy jsou většinou holé, řidiči by přesto měli být nadále opatrní. Dál ale fouká a v horách, kde mrzne, je sníh lehčí a vznikají tam sněhové jazyky a závěje, řekl ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK. Policii bylo dnes do 17:00 nahlášeno kolem 20 dopravních nehod. "Všechny jsou bez závažnějších zranění," řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský. Nejčastější příčinou bylo podle něj nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky. Časté dnes byly výjezdy hasičů k popadaným stromům, které nevydržely tíhu sněhu. Ve čtvrtek měli hasiči v kraji skoro 100 zásahů, dnes jich bylo přes 40. "Problémy byly hlavně od Chrastavy přes Liberec k Jablonci," uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

Kvůli sněhovým jazykům musela být ráno uzavřena silnice třetí třídy z Hodkovic nad Mohelkou na Rychnov u Jablonce. Silničáři tam nasadili frézu a úsek už je průjezdný. Motoristé by ale měli být podle Šéna opatrní. "Silnice jsou na mnoha místech velmi zúžené sněhovými mantinely, proto je při pohybu po silnicích nutná maximální ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu. Na horských silnicích mohou řidiči potkat sněžné frézy, které budou v následujících hodinách a dnech zúžené komunikace rozšiřovat," dodal.

Moravskoslezský kraj

V horských oblastech jsou dnes silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku místy leží ujetý či rozbředlý sníh. Zbývající komunikace jsou sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic. Situace se uklidnila po tom, co přestalo sněžit.

Na Bruntálsku jsou silnice první třídy po chemickém ošetření mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Stejně tak i silnice nižších tříd, na kterých leží zbytky rozbředlého sněhu. Obdobná situace je i na Opavsku. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. I tam musí být řidiči velmi opatrní.

Pro kamiony je stále uzavřena silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je uzavřen rovněž úsek silnice I/48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na dálnici.

Olomoucký kraj

Silnice zejména ve vyšších polohách kraje dnes ráno pokrýval rozbředlý sníh. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Hlavní tahy v kraji byly ráno po chemickém ošetření zpravidla holé a mokré. I na nich by však řidiči měli jezdit opatrně.

Zbytky rozbředlého sněhu byly po nočních sněhových přeháňkách hlavně na vozovkách v horských okresech Jeseník a Šumperk. Opatrnost je ale na místě také ve vyšších polohách Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. Méně důležité cesty pokrývá ujetý sníh s posypem.

Pardubický kraj

Dopravu v Pardubickém kraji komplikuje sníh. Leží zvláště na silnicích ve výše položených oblastech. Většinou je po solení rozbředlý, místy i uježděný, lokálně se tvoří náledí či sněhové jazyky, uvádějí silničáři.

Kluzké vozovky jsou například v okolí Litomyšle, Hlinska, Ústí nad Orlicí, Poličky, Skuteč, Žamberka a v Železných horách. Silnice I/11 přes Suchý vrch je sjízdná jen se sněhovými řetězy. U Vysokého Mýta se místy tvoří sněhové jazyky, v okolí Lanškrounu náledí.

Energetici v Pardubickém kraji evidují jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Chrudimsku, která postihla obce Všeradov, Rváčov, Svatý Mikuláš, Svobodné Hamry a Veselý Kopec. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové jsou zčásti bez proudu.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, na východě regionu byl silný vítr. Často sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus jedním stupněm.

Plzeňský kraj

Zimní počasí se sněžením, větrem a teplotami pod bodem mrazu komplikují i dnes dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, většinou jsou kluzké, často s vrstvou rozježděného sněhu po chemickém ošetření. Na některých místech kraje se tvoří sněhové jazyky. Mokré povrchy místy namrzají, uvádí Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové jazyky se tvoří například na silnicích na Tachovsku, dálnice D5 je tam mokrá a s opatrností sjízdná, stejně jako ve zbytku kraje. Na Klatovsku jsou v nižších polohách silnice mokré nebo s rozbředlým sněhem, na výše položených šumavských silnicích je vrstva uježděného sněhu krytá posypem. Sněhové srážky, které zhoršují dohlednost, jsou v celém kraji.

Středočeský kraj

Jízdu po středočeských silnicích dnes opět komplikuje sněžení. Na řadě míst v kraji jsou hlášené sněhové přeháňky, zhruba v třetině kraje je kvůli sněžení snížená viditelnost. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost i na některých hlavních tazích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové přeháňky jsou dnes odpoledne hlášeny na Pražském okruhu či dálnicích D1, D5 a D8. Sněží také na Berounsku, Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, Rakovnicku a kolem Prahy.

Sjízdné pouze se zvýšenou opatrností jsou silnice první třídy číslo devět a 16 na Mělnicku a silnice druhé a třetí třídy ve všech okresech.

Teploty v regionu se odpoledne pohybují od minus jednoho do plus pěti stupňů Celsia, fouká slabý vítr.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji se dnes večer zklidnila situace na silnicích. Silničářům se podařilo protáhnout cestu do Moldavy v Krušných horách. V noci tam nastoupí četa, aby připravila cestu pro autobus a pro cisternu na pumpu. Energetici odvolali kalamitní stav na Děčínsku, proud už by znovu měla mít většina domácností. Zavřené zůstávají kratší úseky silnic v horách.

Video: Na Děčínsku je kalamitní stav
10.01.2019, 12:40, autor: Hájek Ondřej, zdroj: ČTK/Video

V terénu mají silničáři stále veškerou techniku. "Trasa Nové Město - Moldava je průjezdná z Mikulova i z Německa. Pozor, ještě nejsou hotové odstavné plochy a vedlejší komunikace," informovala po 20:00 obec Moldava na svém facebooku.

V pátek už by do hor mohly vyjet na své pravidelné trasy všechny linkové autobusy. Vše bude záležet na počasí. Krajská pobočka českého hydrometeorologického ústavu pro Ústecký kraj předpovídá ve vyšších polohách opět tvorbu sněhových jazyků a v nižších polohách náledí.

Energetici k 20:00 odvolali kalamitní stav na Děčínsku. "S nastávajícím víkendem nám mohou být ještě poruchy na nízkém napětí hlášeny, když budou lidé přijíždět po sněhové kalamitě na kontrolu svých rekreačních objektů. Mělo by se však jednat jen o jednotlivé chaty, chalupy a čísla popisná," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

S prací v terénu musí nadále počítat hasiči, kteří rozřezávali od středečního večera do dnešního odpoledne desítky stromů spadlých pod tíhou sněhu na silnice a dráty elektrického vedení.

Silnice v nižších polohách Ústeckého kraje jsou sjízdné s opatrností, místy sněží. Lidé v horách upozorňují, že na víkend se kvůli kalamitě nepodaří pro turisty připravit běžecké stopy.

Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou podle krajských silničářů po chemickém ošetření mokré, někde leží zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích je místy sníh zledovatělý, silnice jsou ošetřené drtí. Kvůli uvázlému kamionu je od středy neprůjezdná silnice na Pelhřimovsku.

Kamion stojí na sinici 348 u Nové Cerekve na Pelhřimovsku. "Je to úzká silnice třetí třídy, kamion budou vyprošťovat až dnes dopoledne," řekla dispečerka krajských silničářů Eva Mušková. V Lesné na Třebíčsku sjel ráno do příkopu autobus, cestujícím se podle mluvčí hasičů Petry Musilové nic nestalo.

Dopravu omezují také stromy popadané na silnice. Hasiči je od noci odstraňovali asi na 20 místech především na Pelhřimovsku a Žďársku.

V kraji v noci sněžilo, nebo padal déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly okolo nuly. Podle meteorologů bude dnes na Vysočině zataženo a místy bude slabě sněžit. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus dvou do jednoho stupně Celsia.

Zlínský kraj

Silnice mohou dnes ráno místy namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na vozovkách v nižších polohách ráno byly zbytky rozbředlého sněhu, případně byly cesty po chemickém ošetření mokré. Ve vyšších polohách pokrývala silnice udržované posypem většinou uježděná vrstva sněhu o tloušťce až 15 centimetrů. Na některých místech snižovalo dohlednost sněžení a mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. V kraji platí do 10:00 výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před tvorbou náledí.

Ve Zlínském kraji bylo ráno zataženo až oblačno. Místy foukal slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus tří stupňů Celsia do nuly. Odpoledne by podle předpovědi mohly dosáhnout plus jednoho stupně. Přes den bude zataženo až oblačno, ojediněle se objeví slabé sněžení. Místy bude postupně ubývat oblačnosti. Vát bude mírný severní až severovýchodní vítr, jehož rychlost může lokálně v nárazech překonat 50 kilometrů za hodinu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď