Sněžku zasáhl orkán o rychlosti 120 km/h, oba úseky lanovky byly mimo provoz

foto Ilustrační foto - Lanová dráha na Sněžku.

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) - Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl rychlosti 120,6 kilometru v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Kvůli větru dnes nejezdila lanovka na obou úsecích z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Na Sněžce dnes byla mlha a pršelo, viditelnost byla do 30 metrů. Teplota se pohybovala kolem jednoho stupně Celsia nad nulou, ale pocitová teplota byla kvůli silnému větru kolem minus osmi stupňů. V Peci pod Sněžkou bylo kolem sedmi stupňů Celsia.

Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil, zjistila ČTK u provozovatelů lanovek. Lidé se na hřebeny mohli dostat lanovkami z Janských Lázní na Černou horu, ze Špindlerova Mlýna na Pláně a z Harrachova na Čertovu horu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Sněžka s výškou 1603 metrů nemá podle Správy Krkonošského národního parku ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď