Sněmovní výbor podpořil stanovení tolerance půl promile alkoholu pro vodáky

foto Vodáci na řece - ilustrační foto.

Praha - Prolomení dosavadní nulové tolerance alkoholu pro vodáky je znovu ve hře. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil návrh, podle něhož by se vodáci mohli bez hrozby pokuty plavit po vybraných úsecích tuzemských řek s půl promile alkoholu v krvi. Návrh schválilo i ministerstvo dopravy. Poslanci se podobným návrhem zabývali už v roce 2019, návrh však nakonec tehdy schválen nebyl.

Návrh počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Zároveň se bude vztahovat pouze pro vůdce malých plavidel bez motoru.

Návrh ve výboru vyvolal poměrně vzrušenou diskusi napříč poslaneckými kluby. Podle jeho zastánců stanovení limitu nesnímá zodpovědnost z vodáků za své chování, ale je to osvobození lidí od striktních pravidel. "Tolerance je ochrana slušných lidí, ti neslušní to budou porušovat stejně," řekl předseda výboru Ivan Adamec (ODS). Poslanec ANO Patrik Nacher podotkl, že se nedá dál tvářit, že se současná pravidla dodržují. Někteří poslanci také připomínali toleranci nízké hladiny alkoholu v zahraničí.

Proti návrhu naopak byla poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). Podle ní jsou pravidla nutná a limity pro alkohol by mohli mnozí zneužívat. Další odpůrce návrhu Antonín Tesařík z KDU-ČSL podotkl, že podle něj je krajně nebezpečné sjíždět řeku pod vlivem alkoholu. Připomněl také častou přítomnost dětí v plavidlech.

Poslanecký návrh na zrušení nulové tolerance pro vodáky řešili poslanci už v předchozím volebním období. Návrh však tehdy, stejně jako prolomení nulové tolerance pro cyklisty na cyklostezkách a místních silnicích, nakonec neprošel. Kontroverzní diskusi o návrhu očekávají poslanci na plénu i letos.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď