Sněmovní rozpočtový výbor povede Miloslava Vostrá (KSČM)

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 7. listopadu v Lánech. Vlevo poslankyně strany Miloslava Vostrá

Praha - Předsedkyní sněmovního rozpočtového výboru se stala poslankyně KSČM Miloslava Vostrá. Do funkce ji dnes v tajné volbě zvolili členové výboru na jeho první schůzi, volbu musí ještě stvrdit plénum Sněmovny. Vostrou navrhl její stranický kolega Jiří Dolejš, jiný kandidát nebyl. Komunisté tak mají předsedu druhého výboru, minulý týden se jejich poslanec Stanislav Grospič stal předsedou mandátového a imunitního výboru. Sněmovna dnes obsadila místa ve svých 17 odborných výborech. Ve většině z nich zůstala až dvě místa volná, naplní se dodatečně.

Vostrá zasedá v rozpočtovém výboru od roku 2006, byla i jeho místopředsedkyní. V minulém volebním období výboru předsedal sociální demokrat Václav Votava, který ale svůj mandát neobhájil. V letech 2010 až 2013 výboru předsedal občanský demokrat Pavel Suchánek a v období 2006 až 2010 dosavadní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Rozpočtový výbor má na starosti hlavně projednávání státního rozpočtu i státního závěrečného účtu. Projednává návrhy zákonů týkající se hlavně daní, ale i bankovnictví, pojišťovnictví, kapitálového trhu a rozpočtových pravidel. Podle zákona schvaluje návrhy rozpočtů Hradu, Sněmovny, Senátu, Nejvyššího kontrolního úřadu, ombudsmana a Ústavního soudu. Schvaluje také některé přesuny peněz uvnitř schváleného státního rozpočtu.

Sněmovna bude mít v tomto volebním období 18 výborů. Výbory budou mít od 17 do 24 členů. Jejich počty vycházejí z dohody všech poslaneckých klubů. Nejpočetnější budou rozpočtový, hospodářský, sociální, zdravotnický a školský výbor a výbor pro veřejnou správu. Zasedne v nich po 24 poslancích. V ústavně-právním výboru bude 22 poslanců. V osmi výborech bude po 18 poslancích. Jde o organizační, volební, evropský, zahraniční, zemědělský, bezpečnostní a branný výbor a o výbor pro životní prostředí. Nejmenšími výbory budou kontrolní a petiční, zasedne v nich po 17 poslancích. Mandátový a imunitní výbor je 19členný.

Sněmovna obsadila místa ve svých 17 odborných výborech

Sněmovna dnes obsadila místa ve svých 17 odborných výborech. Ve většině z nich zůstala až dvě místa volná, naplní se dodatečně. Hlasování o členech výborů neprovázely prakticky žádné rozepře. Strany mají místa ve výborech rozdělena podle poměrného zastoupení.

Ve výborech zatím nejsou ministři nynější vlády, kteří jsou zároveň poslanci a nebudou ani v budoucím menšinovém kabinetu, který složil předseda ANO Andrej Babiš. Například ČSSD neobsadila jedno místo v ústavně-právním výboru, kam by mohl zamířit nynější ministr pro legislativu Jan Chvojka. Patrně pro ministra vnitra Milana Chovance sociální demokracie "drží" volnou pozici v bezpečnostním výboru a pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v zahraničním výboru.

Místa v několika výborech zatím neobsadil ani blok ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Do dvou z nich, hospodářského a zdravotnického, zamíří nový poslanec Starostů Petr Pávek. V nynějším návrhu, jak jej v pondělí projednala volební komise, ještě figurovat nemohl. Poslanecký slib složil až dnes. Pávek nahradil hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, který se vzdal mandátu v pátek.

Hnutí ANO nominovalo do některých výborů středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou a podnikatele a bývalého senátora Jiřího Hlavatého, kteří učinili stejný krok jako Půta. I tyto pozice prozatím zůstaly volné.

Celkem nyní není kompletních 12 výborů. Ve dvou z nich chybí po dvou členech.

Výborů bude mít dolní komora v tomto volebním období 18, tedy stejně jako ve volebním období minulém. Už dřív Sněmovna ustavila mandátový a imunitní výbor. K volbě vedení se výbory sejdou vesměs ve středu, plénum v tento den zasedat nebude. Členové rozpočtového výboru se sešli k volbě předsedy dnes. Mandátový a imunitní výbor zvolil předsedu už minulý týden.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď