Sněmovní interpelace poznamenaly dopoledne absence členů vlády

foto Předsedající Vojtěch Pikal (Piráti) v Poslanecké sněmovně, která měla 22. dubna 2021 na programu písemné interpelace. Na jednání dolní komory nedorazil dopoledne nikdo z ministrů.

Praha - Sněmovní interpelace poznamenaly dnes absence členů vlády. Omluvy z celého, nebo z části jednacího dne poslali všichni včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Předsedající Vojtěch Pikal (Piráti) jednání dolní komory kvůli nepřítomnosti ministrů ráno několikrát přerušil, nikdo z nich ale nedorazil. Odpoledne přišel odpovídat na ústní dotazy poslanců ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), mířily na něho tři z několika desítek. Na ostatní dostanou tazatelé do měsíce písemnou odpověď.

Fotogalerie

"Když se podívám do lavic, kde mají sedět členové vlády, je to dost tristní pohled," konstatoval ráno předseda lidovců Marian Jurečka. Poukazoval na to, že je obvyklé, že aspoň někdo ze členů vlády na dopolední projednávání písemných interpelací dorazí. "Co vidíme za mnou, je opravdu výsměch," konstatoval.

Pikal připomněl, že vláda je odpovědná Sněmovně, neplní podle něho základní povinnosti. Pozastavil se nad tím, že se členové kabinetu omluvili z pracovních důvodů, přestože jejich pracovní povinností je být v dolní komoře. Vyzval k lepší organizaci práce vlády i Sněmovny.

Místopředseda komunistické frakce Leo Luzar podotkl, že situace se opakuje pravidelně a dolní komora by měla záležitost řešit po Babišově vzoru vytýkacím dopisem. "Já bych rád, aby předseda Sněmovny jeden takovýto vytýkací dopis panu ministerskému předsedovi zaslal, ať si udělá pořádek ve vládě a vždy někdo z ministrů v 09:00 tady je," uvedl. Šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek uvedl, že koalice Spolu, tvořená také ODS a KDU-ČSL, sice vyzvala vládu k demisi, ale nemyslela si, že kabinet odejde do ilegality.

Výtky na adresu menšinového kabinetu ANO a ČSSD mířily od některých poslanců i odpoledne. Podle Jana Skopečka (ODS) by se mělo vládě říci, že pětitýdenní dovolená ještě schválena nebyla. "Chápu, že může zasedat vláda, ale měla by také vážit, jak zasedá Sněmovna," uvedl jeho stranický kolega Vojtěch Munzar. Lidovec Marek Výborný prohlásil, že situace je výrazem pohrdání dolní komorou. "Dovedu pochopit nějakou vyhrocenou mezinárodní situaci, nicméně předpokládám, že kauzu Vrbětice dvě třetiny ministrů této vlády vůbec řešit nemusí," řekl.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) už před týdnem oznámil, že se chce na vládu obrátit a jednat s ní o docházce ministrů na interpelace. "Slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," uvedl.

Projednávání písemných interpelací Pikal zahájil dopoledne po několika přestávkách navzdory absencím členů vlády. Drtivá většina z nich ale byla už z minulosti odročena do přítomnosti konkrétních ministrů, debata o nich se tedy nevedla. O přerušení projednávání jedné z interpelací rozhodla Sněmovna dnes. I kvůli tomu musel předsedající vyhlásit přestávku, aby se v sále shromáždil dostatečný počet poslanců k tomu, aby mohli hlasovat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď