Sněmovní imunitní výbor nezahájil řízení s ministryní Černochovou (ODS)

foto Bilanční tisková konference ministryně obrany ČR Jany Černochové (ODS) k prvnímu roku působení ve funkci. 20. prosince 2022, Praha.

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor rozhodl, že nezahájí disciplinární řízení s ministryní obrany a poslankyní Janou Černochovou (ODS). Černochová čelila podnětu Jany Pastuchové a Jiřího Maška (oba ANO) kvůli svým lednovým výrokům o otrocích z ANO. Výbor označil tato slova za zbytečně vyhrocená. ČTK to řekla po schůzi výboru jeho předsedkyně Helena Válková (ANO).

"Podmínky pro zahájení disciplinárního řízení sice nebyly naplněny, ale projev byl zbytečně vyhrocený," uvedla Válková z odkazem na usnesení výboru. Výrok Černochové pronesený na sněmovním plénu nesměřoval bezprostředně k osobě poslance nebo poslankyně. "Po rozboru té věty a té konstrukce jsme nemohli než dospět k tomu, že nesplňuje podmínky podle jednacího řádu k zahájení disciplinárního řízení," dodala Válková.

Poslance ANO rozhořčil výrok Černochové z lednové televizní debaty a následně na sněmovním plénu. Ministryně už dříve uvedla, že se v televizní diskusi řešila emotivní kampaň k volbě prezidenta, kterou podle ní vyhrotil předseda ANO a neúspěšný kandidát Andrej Babiš a jeho hnutí. "Na druhou stranu jsme tady jako Česká republika v situaci, kdy tady straší válkou bývalý premiér, kandidát na prezidenta, za podpory a hlasitého potlesku otroků z ANO, kteří také s ním v tomto smyslu souhlasí," prohlásila tehdy Černochová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová a Pastuchová pak žádaly po ministryni omluvu přímo na sněmovním plénu. Černochová reagovala, že poslanci berou plat, a nemohou tedy být otroky. "Že jste si vztáhly moje slova na sebe, to není můj problém, to je problém váš," prohlásila. Citovala z výhrůžného e-mailu další neúspěšné prezidentské kandidátce Danuši Nerudové, z něhož bylo podle ministryně patrné, že podporovatelé ANO "jsou schopni a ochotni udělat pro hnutí ANO jako otroci úplně všechno".

Den potom už Černochová nereagovala při sněmovní schůzi na Pastuchové požadavek, aby se omluvila za svá slova Babišovým voličům a podporovatelům. Sněmovna zamítla návrh poslankyně ANO, aby se plénum zabývalo omluvou ministryně jako novým bodem schůze. Následoval podnět mandátovému a imunitnímu výboru.

V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu nebo omluvu. Pokud výbor takový verdikt vynese, poslanec se proti němu může odvolat k celé dolní komoře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď