Sněmovna zamítla části opozice schůzi k protikorupčním zákonům

foto Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek hovoří na schůzi Poslanecké sněmovny 20. listopadu 2020 v Praze.

Praha - Sněmovna se nyní nebude zabývat některými protikorupčními předlohami, jak chtěla část opozice. Zamítla návrh programu zvláštní schůze, jak byla na dnešek svolána z podnětu Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Hnutí ANO chystá svolání mimořádné schůze k protikorupčním zákonům na 10. prosince, ale s odlišným programem, oznámil předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek argumentoval při obhajobě návrhu na svolání dnešní schůze programem hnutí ANO i vládním prohlášením koalice ANO a ČSSD. Poukázal také na zprávu protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Podle ní bylo Česko loni poslední ze 42 hodnocených zemí v plnění doporučení GRECO. Lidé dlouhodobě považují korupci za jeden z nejzávažnějších problémů, uvedl Michálek.

Opozice v čele s Piráty chtěla, aby poslanci projednali například poslanecké a senátní předlohy k posílení nezávislosti státních zástupců a vládní návrh širších změn zákona o soudech a soudcích. Pro schválení návrhu programu hlasovalo 34 z 87 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zejména poslanci ANO, SPD, KSČM a nezařazení zákonodárci.

Vondráček uvedl, že na prosincové mimořádné schůzi nebudou předlohy o státním zastupitelství. Na programu by ale měla naopak být regulace lobbování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď