Sněmovna vyzvala vládu, aby dala více peněz na zvyšování kapacit škol

foto Ilustrační foto - Tisková konference po jednání vlády, 17. srpna 2022, Praha. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš (STAN).

Praha - Sněmovna vyzvala vládu, aby dala víc peněz na zvýšení kapacit škol kvůli nárůstu počtu žáků. Použít by na to měla i nevyčerpané unijní prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), shodla se dnes dolní komora hlasy opozice i koalice. Rovněž ministr školství Vladimír Balaš (STAN) výzvu podpořil. Inicioval ji sněmovní školský výbor kvůli tomu, že v programu IROP pro roky 2021 až 2027 je na školství vyčleněno o sedm miliard korun méně než v předchozím období.

"Případný převis peněz do školství půjde, ale budeme muset hledat peníze i v národních zdrojích," uvedl Balaš. V případě relokací z programu IROP budou podle ministra peníze převedeny na mateřské školy, pro které je zatím vyčleněno 3,5 miliardy korun, o půldruhé miliardy méně než v předchozím období. Potřeba by bylo pět miliard. V případě základních škol je objem peněz snížen z 9,5 na šest miliard korun, v případě středních škol z pěti na 3,1 miliardy korun.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že pro školství v rámci IROP nebylo možné vyjednat více peněz, bude ale možné využít peníze z dalších programů. "Jsme připraveni hledat další řešení," uvedl Bartoš.

Výbor se shodl na tom, že nedostatečné kapacity mateřských a základních škol jsou dlouhodobým problémem napříč republikou. Nedostatek míst pro předškolní děti hrozí podle predikce ministerstva školství v nynějším školním roce ve zhruba třetině obcí, v případě základních škol hrozí nedostatek zejména v Praze a Středočeském a Pardubickém kraji. Problém kapacit mateřských a základních škol ještě prohloubila současná uprchlická vlna zapříčiněná konfliktem na Ukrajině.

Rozdělením finanční alokace se zabývaly opakovaně zájmová sdružení územních samosprávných celků. Asociace krajů ČR požadovala navýšení podpory středních škol z dosud plánovaných 22 procent na 30 procent s tím, že na základní školy by mělo být ponecháno alespoň 35 procent alokace na posilování kapacit základních škol. Se snížením alokace na základní a mateřské školy nesouhlasily Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď