Sněmovna: Státní podpory firem s karanténami by měly pokračovat

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna dnes vyzvala vládu, aby pokračovaly státní podpory pro firmy s karanténami zaměstnanců. Chce také krizovou skupinu k projednávání koronavirových omezení ve školách. Poslanci se na tom usnesli na návrhy opozičních členů po dnešní skoro sedmihodinové debatě o vyhlášení nouzového stavu. Řadu jiných návrhů, které se týkaly například kultury, ale opozice v dolní komoře neprosadila.

Vláda by měla podle poslanců nadále krýt zaměstnavatelům náklady na náhrady mezd zaměstnanců v karanténě. Předkladatel návrhu Mikuláš Ferjenčík (Piráti) poukazoval na jeden z dotačních programu Antivirus, v němž stát dorovnává čtyři pětiny vyplacené náhrady mzdy v karanténě do 39.000 korun superhrubé mzdy.

V krizové skupině ke školám by měli být podle Sněmovny zástupci ministerstev zdravotnictví a školství i odborná veřejnost. Skupina by měla podle schváleného návrhu Marka Výborného (KDU-ČSL) a Martina Baxy (ODS) projednávat všechna mimořádná opatření ve vztahu ke školám a jejich provedení. Sněmovna navíc chce, aby o restrikcích byly školy i veřejnost informovány včas a srozumitelně.

Dolní komora kývla také na návrh Vlastimila Válka (TOP 09), podle kterého by vláda měla vypracovat do poloviny října koncepci strategické komunikace k opatřením k omezení šíření covidu-19 a i k dezinformacím šířícím se o této nemoci.

Piráti naopak neprosadili například výzvu Sněmovny k obnově ošetřovného pro živnostníky a k motivování lidí k používání aplikace eRouška, která uživatele upozorňuje na rizikový kontakt s nakaženým. Baxa neuspěl s návrhy, v nichž by dolní komora apelovala na kabinet, aby omezení s dopady na kulturu byla co nejmenší, aby byla s kulturní scénou konzultována a aby byly nahrazovány ztráty související s restrikcemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď