Sněmovna schválila zrušení automatického zřizování datových schránek obyvatelům

foto Schůze Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto.

Praha - Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která ruší automatické zakládání schránek občanům, pokud by se po lednu poprvé přihlásili například bankovní identitou nebo elektronickým občanským průkazem ke kterékoliv digitální službě státu. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Vnitro označilo plán na automatické zřizování datových schránek obyvatelům od ledna za "příliš ambiciózní". Vládní poslanci mluvili o záporných dopadech, včetně právních, zejména na lidi s nižšími digitálními dovednostmi. Lidé by sice mohli schránku znepřístupnit, vnímají to ale podle zdůvodnění novely jako příliš zatěžující. Naopak podle opozičního hnutí ANO je zachování nynějšího postupu zakládání schránek krokem zpět v digitalizaci státu.

O navrhovaných změnách v řízení sportovní agentury dnes Sněmovna nerozhodla

O navrhovaných změnách v řízení Národní sportovní agentury dnes Sněmovna proti původním plánům nerozhodla. Klub opozičního hnutí ANO si před schvalováním vyžádal přestávku do konce jednacího dne a nynější schůze dolní komory skončila. Na další řádné schůzi se poslanci sejdou v úterý 13. prosince.

Zástupci opozičních ANO a SPD se dnes vraceli ke čtvrtečnímu projednávání dvojice sociálních předloh poslanců hnutí Tomia Okamury, které Sněmovna nedokončila. Nemohla tehdy hlasovat kvůli nízkému počtu poslanců přihlášených k hlasovacímu systému. Opoziční zástupci pak vinili koaliční zákonodárce z toho, že tak postupovali záměrně.

Ráno opozice neprosadila přednostní debatu o výši rodičovského příspěvku a výši příspěvků na péči o lidi se zdravotním postižením na dnešní program. Klub SPD si v souvislosti s tím vyžádal přestávku už při schvalování vládní novely, která ruší automatické zakládání schránek občanům. Po jejím přijetí si vzal přestávku klub hnutí ANO, jež by přesahovala dobu, v níž poslanci mohou podle jednacího řádu schvalovat zákony. Sněmovna tak už jen vyřadila neprojednané body z programu schůze, která tím skončila.

Vedle změn ve zřizování datových schránek dnes Sněmovna schválila ještě návrh rozpočtu Státního fondu kinematografie na příští rok. Podle dříve schváleného programu se v dnešní závěrečný den schůze měla zabývat také některými předlohami ve druhém čtení.

Poslanecká předloha o Národní sportovní agentuře předpokládá, že ji povede tříčlenná rada v čele s předsedou. Členy by jmenovala a odvolávala vláda na návrh premiéra. Na činnost agentury, která rozděluje sportovní dotace, by dohlížela desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď