Sněmovna schválila vyplácení příspěvku OSVČ i po 30. dubnu

foto Ilustrační foto - Majitelé rychloopravny obuvi Růžena Trégrová (vlevo) a Jiří Trégr pracují 20. dubna 2020 v Mostě na zakázkách poté, co svoji provozovnu otevřeli po uvolnění vládních opatření kvůli šíření koronaviru.

Praha - Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižené opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Vládní návrh, kterým se mění již schválený zákon o takzvaném kompenzačním bonusu, dnes přijala Sněmovna. Zákon umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících OSVČ. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Zákon vládě dává možnost, aby pouze svým nařízením mohla prodloužit období pro vyplácení peněz až do konce srpna.

Zákon vytváří druhé bonusové období, tedy rozmezí od 1. května do 8. června. V ten den se podle současných předpokladů očekává ukončení klíčových opatření, která omezují zejména činnost provozoven osob samostatně výdělečně činných, uvedla vláda. Za toto druhé období bude možné požádat celkem o 19.500 korun.

Příspěvek je určen nejen živnostníkům, ale i dalším obdobným samostatným profesím. Příspěvek nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nemění, ale podnikatelé musí předložit nové čestné prohlášení.

Na návrh skupiny sedmi poslanců rozšířila Sněmovna okruh příjemců příspěvku tak, že na něj dosáhnou i OSVČ, které současně s tím pracují v zaměstnaneckém poměru jako pedagogové. Jinak všechny ostatní pozměňovací návrhy odmítla. Byly jich dvě desítky a prošel pouze jediný. Rozhořčilo to zástupce některých opozičních stran, konkrétně lidovců, Pirátů a ODS. Ptali se vlády, kde je proklamované volání po jednotě. "Jsme na jedné lodi, ale vy nám sem nelezte, my vás z té lodi vyhodíme," hodnotil přístup k opozici předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí navrhlo s ohledem na nemožnost odhadnout, zda nebude nutné ponechat část vládních opatření v platnosti i po 8. červnu, umožnit i třetí období nejdéle do 31. srpna. To by mohlo už být nově schváleno jen nařízením vlády a nemusel by se kvůli tomu schvalovat zákon. Období do 30. dubna by tak bylo prvním bonusovým obdobím, druhé období má trvat od 1. května do 8. června a třetí období od 9. června do 31. srpna 2020. "Třetí bonusové období bude moci případně zahrnovat pouze ty dny, kdy nadále potrvají krizová opatření omezující zcela nebo zčásti výkon samostatné výdělečné činnosti," uvedl úřad.

Od 9. dubna mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem žádat za období od 12. března do 30. dubna o příspěvek 25.000 korun, tedy 500 Kč denně. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

"Do pondělí 20. dubna 2020 obdržely finanční úřady téměř 260.000 žádostí o vyplacení kompenzačního bonusu. Od minulého čtvrtka přikázaly finanční úřady vyplatit žadatelům částku v celkové výši více než 5,2 miliardy korun. První podnikatelé tak obdrželi peníze na účet již třetí den po účinnosti zákona, což považuji za důkaz toho, že tento projekt funguje velmi dobře," řekla poslancům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Výdaje státního rozpočtu na příspěvek OSVČ by do konce dubna mohly být podle dřívějších odhadů ministerstva financí až 17,5 miliardy korun. Prodloužení by podle ministerstva mělo státní pokladnu přijít na dalších až 13,6 miliardy korun. Reálně to ale podle úřadu bude zřejmě méně.

Havlíček: DPH musí být zachována,u neuhrazených faktur lze odložit

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla být zachována, ve výjimečných případech je možné požádat o její odložení. Týkat by se to mělo především odkladu nájmů pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí, který dnes schválila Sněmovna. České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

K odkladu DPH vyzvali vládu analytici a ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20 Česká republika. Podle nich by měl kabinet poskytnout malým a středním podnikům a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) větší přímou pomoc v podobě odkladu plateb DPH a sociálního pojištění minimálně do ledna 2021.

DPH je ale podle Havlíčka "průtočná daň" a musí balancovat na vstupu i výstupu. "Jestliže někdo nakoupí zboží, tak si ji nárokuje na vstupu, tím pádem ji musí odvést," řekl. Neměla by se tedy podle něj plošně odkládat.

Jiný případ je u nezaplacených faktur v souvislosti s koronavirem. Havlíček připravil opatření o tříměsíčním odkladu pro firmy, které kvůli vládním opatřením musely zavřít provoz. O odklad nájmu budou moci požádat za období od 12. března do 30. června, na splacení budou mít čas do konce roku.

Odklad platby DPH je možný díky tzv. liberačnímu balíčku, který připravilo ministerstvo financí. Poplatník může podle nařízení finanční správy u jakékoliv daně požádat o posečkání, když se blíží úhrada daně a jako důvod stačí uvést dopady koronaviru.

"Typicky se může jednat o onemocnění či karanténu účetní nebo dalších klíčových zaměstnanců, jejichž absence znemožnila plnění daňové povinnosti. Toto opatření dopadne na všechny daně spravované orgány podřízenými ministerstvu financí a na všechny daňové subjekty (fyzické osoby i podnikatele)," uvedlo ministerstvo financí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama