Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

foto Ilustrační foto - Následující týdny vyhlížejí provozovatelé jednoho z největších fitness center v republice s obavami. Na provoz brněnského NewPark Gymu, které se rozkládá na 2000 metrech čtverečních, je měsíčně potřeba více než čtvrt milionu korun korun. Nyní jsou fitness i wellness centra letos již podruhé kvůli vládním opatřením uzavřená. Snímek je z 13. října 2020.

Praha - Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že opozice může kvůli dopadům na obce vrátit návrh ze Senátu Sněmovně. To by oddálilo pomoc podnikatelům, řekla novinářům.

Původně se měl příspěvek týkat třeba restaurací nebo fitness center. Po dnešním rozhodnutí vlády o uzavření dalších provozů, hlavně služeb v provozovnách a většiny maloobchodu, se však rozsah zasažených podnikatelů rozšíří. Podle ministerstva financí je návrh zákona koncipován pružně, takže by se měl bez problémů vztahovat i na nejnovější omezení.

Příspěvek je určen osobám samostatně výdělečně činným, tedy hlavně živnostníkům. Určen je i společníkům malých společností s ručením omezeným, které mají společníky nejvýše dva, případně půjde o členy jedné rodiny. Mohou ho získat podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je výrazně navázána na podnikatele v zasažených oborech.

Sněmovna na návrh Jana Volného (ANO) rozšířila okruh osob, které budou moci dostat peníze. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřených fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

Vládní návrh kladl v předložené podobě jako jednu z podmínek pro výplatu bonusu společníkům s.r.o, aby obrat firmy v letošním roce překročil 180.000 korun. Sněmovna za podpory ministryně financí přijala návrh Lucie Šafránkové (SPD), který snižuje nutný obrat na 120.000 korun.

Žádost bude možné podat jako u předchozích příspěvků na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Na samosprávy pak zbývá méně peněz. Sněmovna dnes nepodpořila ani jeden z pozměňovacích návrhů, které dávaly krajům i obcím kompenzaci tohoto výpadku ze státního rozpočtu. Předseda opozičních Starostů Vít Rakušan posléze řekl, že se o nápravu pokusí senátoři STAN. Není tak vyloučeno, že se zákon vrátí ze Senátu s pozměňovacím návrhem. Vládní koalice by pak potřebovala nejméně 101 poslanců, aby setrvala na sněmovním znění zákona. Schillerová k tomu řekla, že vrácení návrhu jen prodlouží dobu, po kterou budou podnikatelé na pomoc čekat. Uvedla také, že dopady jarního vyplácení bonusu byly nižší než odhadované. Obce tak podle ní obdržely o 7,8 miliardy korun víc, než představoval výpadek, což jim nyní podle ní s velkou rezervou stačí na pokrytí aktuálního výpadku.

O peníze bude možné žádat až dva měsíce po skončení bonusového období. Bonusové období, za které je možné o peníze žádat, má skončit s vyhlášeným nouzovým stavem. Pokud by ale vláda chtěla nouzový stav prodloužit, prodlouží se i bonusové období.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď