Schvalování pravidel pro lobbování Sněmovna nedokončila

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Schvalování pravidel pro lobbování dnes Sněmovna nedokončila. Navrhovanou vládní předlohu zpochybňovali v diskusi poslanci opozičních ODS a SPD. Jejím cílem je podle zastánců učinit lobbování více průhledné. Zda stihnou zákonodárci přijmout návrh zákona do říjnových sněmovních voleb, není jisté.

Pirátský poslanec Lukáš Černohorský neprosadil, aby dolní komora mohla předlohu schvalovat i po skončení doby vymezené pro projednávání zákonů ve třetím čtení. Zákonodárci o jeho návrhu ani nehlasovali, když ji za kluby ODS a TOP 09 vetovala místopředsedkyně občanskodemokratické frakce Jana Černochová.

Předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) míní, že přijetí navrhovaných pravidel ničemu nepomůže a že je omyl se domnívat, že se vše zprůhlední. Šéf klubu SPD Radim Fiala pokládá zákon za nedostatečný, když podle něho nezahrnuje úředníky a politiky, kteří mají na starosti různé dotační programy. Naopak se podle Fialy může stát, že se poslanci a senátoři budou bát chodit na schůzky se zástupci profesních skupin. Černochová se mimo jiné tázala, kdo bude spadat do okruhu lobbistů, když jej návrh zákona přesně nevymezuje. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že výkladová stanoviska budou vznikat.

Hlavním nástrojem pro zprůhlednění ovlivňování má být zavedení evidence lobbistů i lobbovaných a zaznamenávání takzvané lobbistické stopy. Lobbisté i lobbovaní by museli vkládat do registru každého čtvrt roku zprávy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď