Ve sněmovních volbách bude asi možné opět volit z karantény

foto Ilustrační foto - Na parkovišti u letiště v Bochoři na Přerovsku se 7. října 2020 otevřelo takzvané drive-in místo pro druhé kolo voleb do Senátu. Hlasovací místo je určené pro lidi, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru, mohou zde volit z auta.

Praha - Lidé, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si asi také budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Sněmovna zřejmě schválí zákon, podle něhož voliči budou moci podobně jako při loňských krajských a senátních volbách hlasovat do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Dolní komora normu poslala do závěrečného kola schvalování.

Zákon bude využit v případě, bude-li v Česku kvůli covidu-19 k 15. září platit nadále pandemický stav, který chce opozice kvůli vývoji epidemie zrušit, případně pokud k uvedenému datu bude vyhlášen nouzový stav.

Vládní předloha počítá stejně jako o loňských podzimních volbách se třemi variantami hlasování lidí v karanténě či izolaci. Vedle tzv. drive-in hlasování nebo hlasování do přenosných schránek, s nimiž za lidmi v individuální karanténě přijdou speciálně vybavení volební komisaři, je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.

Piráti navrhli využít zákona k zavedení korespondenční formy hlasování kvůli krajanům žijícím v zahraničí. Jejich návrh ale sněmovní ústavně právní výbor nepodpořil. Poslanec Lubomír Volný mimo jiné požadoval uzákonit, aby volební komisaři nemuseli být očkování a ani nemuseli mít negativní test na covid-19. Žádal také nepřetržitou elektronickou a policejní kontrolu hlasovacích schránek, neboť se obává manipulace z volebními lístky. "My vám nedovolíme bez boje unést tuto republiku a dostat ji do covidového pekla," uvedl. V případě neschválení slíbil akce občanské neposlušnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 28. července 2021

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď