Sněmovna přerušila debatu o stanovisku na podporu Izraele

foto Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) na schůzi Sněmovny.

Praha - Sněmovna dnes přerušila debatu o stanovisku na podporu Izraele a proti antisemitismu. Návrh, jak jej předložil předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek, posoudí nejprve zahraniční výbor. Lidovci mimo jiné chtějí, aby dolní komora odsoudila všechny projevy antisemitismu a odmítla jakékoli zpochybňování práva Izraele na existenci a na obranu.

Bartošek poukazoval v této souvislosti na hnutí BDS (Bojkot, stažení investic a sankce). "Myslím, že to je novodobá forma antisemitismu, která je zaměřena vyloženě proti Státu Izrael, proti Židům," řekl ČTK. Izrael může být kritizován, ale není možné jej takto ostrakizovat, dodal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) nabádal k vyvážené politice vůči izraelské a palestinské straně. "Pokud budeme jednostranní, budeme tam mít roli menší," řekl někdejší předseda zahraničního výboru, který dříve vedl českou diplomacii. Uvedl také, že jako ministr zahraničí organizoval v Praze schůzky mezi Izraelci a Palestinci, o nichž se veřejně nevědělo. O roli Česka podle něj stály obě strany.

Poslanec KSČM Leo Luzar označil návrh za licoměrný. "Vzpomeňme si na rusofobii, na sankce, které se snažíme obhajovat a uvalovat na tuto zemi," řekl. Izrael podle něj také okupuje území. Klub lidovců jen podle něj chce využít náladu ke svému prosazování.

"Izrael nás nikdy neokupoval, ani nám neposílal spřátelenou armádu," reagovala na Luzara Jana Černochová (ODS). Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek odmítl, že by se jednalo o licoměrnost. Bartošek podle něj promluvil z duše mnoha poslancům.

Návrh usnesení podpořil za klub SPD jeho předseda Radim Fiala. "Náš klub a hnutí SPD považuje Izrael za příklad země, která jasně a důrazně hájí své národní a bezpečnostní zájmy," řekl. Šéf sněmovní skupiny přátel Izraele Miloslav Janulík uvedl, že pokud je někdo proti Izraeli, je podle něho antisemita.

Někteří poslanci poukazovali na to, že návrh usnesení neznají. Uváděli také, že o hnutí BDS dosud neslyšeli.

Debatu o stanovisku prosadili lidovci teprve dnes ráno při změnách programu schůze. Návrh usnesení také odsuzuje jako antisemitské všechny aktivity vyzývající k bojkotu Izraele a vyzývá vládu, aby proti takovým aktivitám vystupovala a na mezinárodních fórech prosazovala zákaz jejich finanční podpory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď