Sněmovna odvolala na návrh ODS Klause ml. ze školského výboru

foto Nezařazený poslanec Václav Klaus mladší.

Praha - Sněmovna dnes odvolala na návrh ODS nezařazeného poslance Václava Klause mladšího ze školského výboru, který vedl. Klause nahradil nový nominant občanských demokratů Karel Krejza. Výbor bude muset zvolit nového předsedu. Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře.

Poslanci na návrh klubů provedli i další změny ve výborech a ve stálých komisích. Hnutí SPD z nich nechalo odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z SPD v polovině března. Ve výborech a komisích je zastoupí podle dnešního verdiktu členové dolní komory za SPD.

Sérii hlasování předcházela poměrně dlouhá debata, točila se kolem Klause mladšího. Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková v ní oznámila, že pro jeho odvolání hlasovat nemůže, protože vždy byla zastáncem odbornosti. Klaus podotkl, že nemá logiku, pokud odejde ze školského výboru třeba do výboru pro životní prostředí. "Už nikdy nehovořte o odbornosti, ale o politických dohodách a korytech, o handlech," vzkázal občanským demokratům.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl Klausovi, že již jsou političtí soupeři a místa ve výborech se rozdělují na základě zákona podle výsledku voleb. Klaus získal místo předsedy školského výboru díky politickým dohodám, zdůraznil. Pro odvolání Klause mladšího z výboru nakonec hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců.

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele školského výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Vedení ODS vyloučilo Klause ze strany v polovině března, protože podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Klaus nyní zakládá novou politickou stranu. Po hlasování novinářům řekl, že nyní k tomu bude mít alespoň víc prostoru. "Budu mít o třetinu více času, věnuji to asi víte čemu," konstatoval. Pracovat chce především na tom, aby měl po příštích volbách silnější pozici, než má tentokrát. "Hlásí se mi spousta skvělých lidí z krajů, ředitelů škol a tak dále, z toho jsem nadšený," uvedl. Dodal, že jde na oběd a vyklízet kancelář.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že krok jeho strany byl logický. "Václav Klaus se rozešel s ODS, ODS s Václavem Klausem, musel být naplněn zákon, museli jsme postupovat touto cestou," uvedl. Klausův projev z pléna byl podle Fialy plný osobních útoků, reagovat na něj proto nechtěl. "Choval se jako takové rozmazlené dítě, kterému berou hračku," dodal.

Rozhodnutí Majerové Zahradníkové si Fiala nedokáže vysvětlit. "Snad jen tím, že paní poslankyně může být do Václava Klause zamilovaná nebo něco takového, racionální důvod nevidím," žertoval. Klub jinak hlasoval jednotně, zdůraznil.

Sněmovna schválila také návrh ČSSD, který souvisí s odchodem bývalého ministra vnitra Milana Chovance ze Sněmovny, za kterého nastoupil Václav Votava. Votava zamířil do rozpočtového výboru za Jaroslava Foldynu, který je nově členem bezpečnostního výboru místo Chovance.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď