Sněmovna je opět kompletní, poslankyně TOP 09 Sommerová složila slib

foto Dokumentaristka Olga Sommerová (na snímku ze 14. listopadu 2016) nahradí ve Sněmovně poslance TOP 09 Dominika Feriho, který na svůj mandát rezignuje poté, co jej v médiích několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

Praha - Sněmovna je opět kompletní. V úvodu dnešního jednacího dne složila slib nová poslankyně TOP 09 Olga Sommerová. V dolní komoře nahradila Dominika Feriho, který složil mandát v souvislosti s obviněními několika žen ze sexuálního obtěžování a násilí.

Filmová dokumentaristka Sommerová (71) je první místopředsedkyní Liberálně ekologické strany, kterou vede někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. V minulých sněmovních volbách figurovala na pražské kandidátce TOP 09 a získala přes 9200 přednostních hlasů. V dolní komoře se chce věnovat podpoře kultury a obhajobě České televize, obraně demokracie a svobody i postavení žen ve společnosti.

Feri vystoupil z TOP 09 a nebude kandidovat v říjnových sněmovních volbách. Odmítá, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

Deník N se serverem Alarm nedávno zveřejnily svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že je Feri nutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé či je veřejně dehonestoval.

Poslanecký mandát Feri složil, jak uvedl, proto, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudně. Tvrzeními v článku se zabývá také policie.

Feri, pokud nenastoupí do obdobné funkce, bude mít nárok na odchodné. Výše se odvíjí od posledního měsíčního platu a od počtu let ve Sněmovně. Ve Feriho případě půjde o čtyři platy, tedy řádově o statisíce korun.

V tomto volebním období jde o 20. změnu v poslaneckých lavicích. Letos se jich dosud uskutečnilo pět.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď