Sněmovna hlasy vládní koalice odebrala prezidentské kanceláři 30 milionů korun

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman.

Praha - Sněmovna odebrala v letošním rozpočtu prezidentské kanceláři 30 milionů korun. Rozhodla o tom dnes na popud koaličních poslanců, kteří prosadili snížení výdajů na lesní hospodářství. Motivací poslanců bylo odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v lánské oboře, prezident Miloš Zeman Baláka omilostnil.

Peníze byly z rozhodnutí Sněmovny převedeny na protidrogovou politiku a na podporu mládežnických spolků. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím souhlasil, i když jeho úřad byl proti. Změnu nedoporučil ani sněmovní rozpočtový výbor, proti byli při hlasování ve Sněmovně pouze poslanci opozičních hnutí ANO a SPD, i když šéf druhého z hnutí Tomio Okamura sliboval podpořit všechny poslanecké úpravy rozpočtu.

K návrhu na úpravu rozpočtu prezidentské kanceláře, který předložil Šimon Heller (KDU-ČSL), se připojili také Jakub Michálek (Piráti), Pavel Klíma (TOP 09), Pavel Žáček (ODS) a Ondřej Lochman (STAN).

Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení, Zeman mu udělil milost a Balák ve funkci zůstal. "Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů," zdůvodnili koaliční poslanci návrh, kterým výdaje na lesní hospodářství prezidentské kanceláře snížili zhruba o dvě třetiny.

Z celkové částky bylo 12 milionů korun přesunuto do rozpočtu úřadu vlády na program protidrogové politiky, zbývajících 18 milionů korun dostalo ministerstvo školství na podporu činnosti mládeže. Změnu schválilo v dílčím hlasování 85 ze 160 přítomných poslanců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď