Sněmovna dala vládě předběžný souhlas k opatřením k brexitu

foto Ilustrační foto - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (uprostřed) sleduje vystoupení jednoho z řečníků na schůzi Poslanecké sněmovny, která jednala 25. ledna 2019 v Praze.

Praha - Sněmovna dnes udělila vládě předběžný souhlas k hlasování v Radě Evropské unie o návrzích opatření, která mají řešit dopady na rozpočet unie v případě, že Británie opustí EU bez dohody. Pro takzvaný brexit bez dohody připravila Evropská komise několik nařízení, která řeší především vzájemné finanční závazky. Předběžný souhlas musí vládě dát také Senát.

Předběžný souhlas Sněmovny a Senátu s navrhovaným nařízením vyžadují jednací řády obou parlamentních komor. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti doporučil Sněmovně, aby souhlas schválila. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) má krok komise mimo jiné zmenšit finanční nejistotu fungování unijního rozpočtu a zamezit právní nejistotě při čerpání evropských peněz. K tomu, aby Evropská komise mohla o plánu jednat s britskou stranou, potřebuje souhlas členských států.

Británie má podle dosavadních předpokladů opustit EU 29. března. Vývoj je ale nejistý. Návrh nařízení zachovává dočasnou možnost Británie a tamních příjemců peněz účastnit se nadále programů tak, jako kdyby Británie zůstala členem EU. Podmínkou bude závazek Británie nadále přispívat do rozpočtu unie na rok 2019 a umožnit pokračování kontrol a auditů unijních peněz.

Vláda v materiálu píše, že z pohledu ČR je klíčové, aby Británie v maximální míře dostála svým finančním závazkům z dob svého členství. Česko proto vítá, že Evropská komise předložila návrh řešení odchodu Británie bez dohody. "Situace v UK je zatím nepřehledná, vyvíjí a mění se každým dnem," podotýká vláda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď