Sněmovna chce Trumpovi omezit vojenský postup vůči Íránu

foto Ilustrační foto - Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná opozičními demokraty chce prezidentovi Donaldu Trumpovi omezit možnosti vojenského postupu vůči Íránu. Ve čtvrtek schválila symbolickou rezoluci, v níž na Trumpa naléhá, aby veškeré vojenské akce proti Íránu ukončil, protože nemá souhlas Kongresu. Informují o tom světové agentury.

Pro rezoluci hlasovalo 224 členů Sněmovny reprezentantů, proti jich bylo 194. Proti rezoluci zvedlo ruku osm demokratů. Demokratickou většinu podpořili i tři republikáni. Podle agentury AFP bude obtížné, aby text přijal i Senát, který kontrolují převážně za Trumpem stojící republikáni.

V usnesení mimo jiné stojí, že prezident nemůže nasadit americké jednotky v Íránu nebo proti Íránu bez výslovného souhlasu Kongresu. Výjimku představují případy, kdy nasazení slouží k boji proti "bezprostřednímu ozbrojenému útoku“ na americké cíle.

Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová, ohlásila rezoluci v neděli - několik dní poté, co Spojené státy v Bagdádu zabily nejvyššího íránského generála Kásema Solejmáního. Rezoluce vychází z usnesení z roku 1973, které požaduje, aby prezident předtím než vyšle americké síly do boje, konzultoval Kongres.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď